X


Rusya Merkez Bankası’ndan Kritik Hamle! Kripto Para ve Madencilik Regülasyonlarında Son Durum!

Rusya Merkez Bankası, kripto para birimleri ve madenciliğe yönelik kritik adımlar atıyor.
13:40
20 Şubat 2022
Rusya Merkez Bankası'ndan Kritik Hamle! Kripto Para ve Madencilik Regülasyonlarında Son Durum!
Okuma Süresi: 2 Dakika

Rusya Merkez Bankası, ülkenin finansal sistemine ve çevresine yönelik tehlikelere atıfta bulunarak, dünyanın en büyük kripto madenciliği ülkelerinden birinde tüm kripto para birimlerinin kullanımı ve yaratılması konusunda genel bir yasak önerdi.

Rusya Merkez Bankası Kripto Paralara Karşı Genel Bir Yasak Önerdi

Rusya Merkez bankası Perşembe günü yayınladığı bir raporda, kripto paraların bir piramit şemasının ayırt edici özelliklerini taşıdığını ve para politikasının egemenliğini baltaladığını söyledi.

Ayrıca, ülkenin yeşil gündemine zarar verdiğini, Rusya’nın enerji arzını tehlikeye attığını ve kripto para birimlerinin yayılmasının olumsuz etkilerini artırdığını belirtirken, kripto para madenciliğini de hedef aldığını duyurdu.

Rusya Merkez Bankası’nın yayınladığı raporda şu ifadelere yer verildi;

Kripto para birimleriyle ilişkili potansiyel finansal istikrar riskleri, Rusya da dahil olmak üzere gelişmekte olan piyasalar için çok daha yüksek.”

Rusya, ödeme yapmak için kripto para birimlerinin kullanımını bir süre önce yasaklarken merkez bankası da Aralık ayında benzer bir hamle ile yatırım fonlarının buna yatırım yapmasını yasakladığını açıkladı.

Perşembe günkü rapor, Rusya’nın kripto ticaret cirosunu yılda yaklaşık 5 milyar dolara çıkaran tahminlere atıfta bulunarak, hesaba katılması gereken kuralları sergileyen bireyler ve işletmeler için çağrıda bulundu.

Merkez bankasının finansal istikrar departmanı başkanı Elizaveta Danilova Perşembe günü çevrimiçi bir brifingde yaptığı açıklamada, tekliflerin Ruslar tarafından yurtdışında tutulan varlıklar için geçerli olmayacağını söyledi ve offshore borsa hesapları olan kişilerin kripto ticareti yapabileceklerini de sözlerine ekledi.

Öncelik, Düzenleyici Bir Çerçeve Oluşturmak

Herhangi bir yasağın yürürlüğe girmesi için önce yasalaşması gerekse de, parlamentonun alt meclisi başkanı Vyacheslav Volodin bu hafta, Devlet Duması’nın bahar oturumunda düzenleyici bir çerçeve oluşturmanın bir öncelik olacağını söyledi.

Bunlara ek olarak Rusya, Çin‘in kripto ile ilgili işlemleri yasa dışı finansal faaliyet olarak nitelendirmesi ve dijital varlıkların madenciliğini ortadan kaldırma sözü vermesinin ardından giderek daha önemli bir merkez haline gelen gelişen bir madencilik endüstrisine ev sahipliği yapıyor.

Ekim ayında yayınlanan Cambridge Üniversitesi verilerine göre Rusya, ABD ve Kazakistan’ın ardından geçtiğimiz yıl kripto para madencilerine ev sahipliği yapan dünyanın en büyük üçüncü ülkesi oldu.

Ülkedeki büyük kripto para madencilik tesisleri, Rusya’nın kuzeyinde ve sıcaklıkların düşük olduğu ve ucuz enerjiye erişimin olduğu Sibirya’da bulunurken BitRiver, Minespot ve BitCluster, sektörde hizmet veren en büyük şirketler arasında yer alıyor.

Önde gelen madencilik şirketi BitCluster’ın kurucu ortağı Vitaliy Borschenko ülkedeki bu düzenlemeler konusunda yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“Bu teklifin sektörle tartışılacağını umuyoruz. Merkez bankasının temel endişesi, kripto para biriminin Rusya’da alınıp satılmayacağı ve kripto madenciliğinin bu konuda herhangi bir risk oluşturmamasıdır.”

Merkez bankasının madencilik konusundaki pozisyonu, milletvekilleri arasında bir miktar dirençle karşılaşabilir. Duma’nın endüstri komitesi başkanı ve iktidardaki Birleşik Rusya partisinin bir üyesi olan Vladimir Gutenev, Interfax haber ajansına verdiği demeçte, Rusya’nın madenciliği düzenlemesi ve vergilendirmesi gerektiğini, ancak ülkenin rekabet avantajları göz önüne alındığında yasaklanmaması gerektiğini söyledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar