X


Kripto Paralar Nedir?

Kripto para nedir?
20:20
27 Şubat 2021

Birçok kişi Bitcoin’i biliyor olsa da sektörde binlerce farklı kripto para ve yüzlerce farklı kripto para türü bulunuyor. Büyük ihtimalle Bitcoin, XRP, Litecoin, Ethereum ve Dogecoin gibi popüler kripto paralar çoktan milyonlarca kişi tarafından duyuldu veya kullanılıyor. Peki kripto paralar tam olarak nedir?

Bunu anlamak için ilk olarak kripto para ifadesinin temellerine inmek gerekiyor. Kripto ifadesi gizli, şifreli veya gizlenmiş anlamına gelmekte. Bu da aslında kripto paraların sahip olduğu anonimlik teknolojisini ortaya çıkarmakta. Bu kripto paraya kimin sahip olduğu blockchain teknolojisi üzerinden hiçbir şekilde görülemiyor. Sadece bunun tutulduğu cüzdan görülmekte ancak bu cüzdanın kiminle etkileşimde olduğu bilinmiyor. Para ifadesi ise aslında kripto paraların ilk başta hangi amaçla piyasaya sürüldüğünü ortaya koymakta. Kripto paralar, dijital para olmak için piyasaya sürüldü.

Ancak kripto paralar insanların ceplerinde taşıdıkları fiziki paralardan oldukça farklı. Elektronik olarak mevcut olan kripto paralar, eşler arası sistem kullanmaktadır. Bu konuda hiçbir merkez bankası veya hükümet sistemi kontrol etmiyor ve bir şeyler yanlış gittiğinde aslında kripto paralar konusunda güvence verecek birisi de yok. Ancak kripto paraların güzelliği tam olarak burada ortaya çıkmakta. Merkezi bir yönetimin olmaması, insanların kendi ekonomik özgürlüklerini de elde etmelerini sağlıyor.

Kripto Nedir?

Kripto paraların büyük bir kısmı anonimlik özelliğine sahip olsa da bu durum geliştirilen blockchain ağına göre değişmekte. Özellikle kurumların kendileri için özel oluşturdukları blockchain ağlarında merkezsizlik ve anonimlik gibi özellikler değişebilmekte. Buna rağmen kripto para projelerinin özellikle halka açık olanlarının anonimlik özelliğine sahip olduğu biliniyor.

Kripto paraların temelini oluşturan kripto yani şifreli olma özelliği de bu sayede korunmakta. Kripto paraların bazı yazılımlar kullanılarak takip edilebildiği bilinse de büyük bir kısım hala anonimliği koruyor ve bazıları bunu arttırıyor. Özellikle Monero ve Zcash gibi gizlilik odaklı kripto para birimleri bu konuda ipi göğüslemekte.

Kripto Para Almak

Kripto para almak ise oldukça kolay. Kripto para almak için Binance kripto para borsası kullanılabilmekte.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar