reklamı kapat

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin İşbirliği Talimatı Verdi, NEO Yükselişe Geçti

Rusya'nın NEO ile işbirliği yapabileceği söylentileri gündemde.
9 Ocak 2019
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Geçtiğimiz Aralık ayının ortalarında kripto para piyasası yılın en düşük seviyelerine gerilemişti. Fakat yeni yılda kripto para piyasası bir miktar toparlanma kaydetti. Popüler kripto para birimleri NEO ve Tron ise diğerlerinden daha iyi bir performans sergiledi.

Geçtiğimiz ay Rusya Kripto Para ve Blockchain Topluluğu’nun NEO platformunun geliştiricileriyle ortaklık kurmak istediği iddiası gündeme gelmişti. Newnewstoday’in haberine göre Saint Petersburg’daki NEO ofisine, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talebi doğrultusunda işbirliğine yönelik bir mektup gönderildi.

Bugünlerde Rusya’nın ABD’nin sıkı yaptırımları nedeniyle başta Bitcoin olmak üzere kripto para birimlerine büyük miktarlarda yatırım yapmayı planladığı iddiası gündemde. Rusya Ulusal Ekonomi ve Kamu Hizmeti Akademisi öğretim üyesi Vladislav Ginko şunları kaydetti:

Rusya elitleri, ABD’nin yaptırımları nedeniyle ABD varlıklarını ve ABD dolarını terkederek büyük ölçüde Bitcoin’e yatırım yapıyor. Rusya Merkez Bankası 466 milyar dolarlık rezervi kontrol ediyor ve ileride zor durumda kalmamak adına kaynakları çeşitlendirmek zorunda. ABD kongresinin bu yılın şubat ayında Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlar getireceğini ve bu nedenle Rusya’nın da rezervlerini Bitcoin’le çeşitlendirmeye başlayacağını düşünüyorum.

Bugün Reddit’teki NEO yayın akışı Rusya ile işbirliği söylemleri ve spekülasyonlarıyla doldu taştı. NEO son 24 saat içerisinde %15’lik bir artış yaşadı ve böylece CoinMarketCap’te ilk 40 sırada yer alan kripto paralar arasında en iyi performans sergileyen dijital varlık oldu. NEO haftalık bazda ise %22’lik bir artış yaşadı.

NEO piyasaya sürüldüğü ilk günden bu yana yatırımcısına her zaman kazandırmayı bildi. Hatta 2017 yılında en çok kazandıran kripto paralar arasında ilk sırada yer aldı. Kimi yatırımcılar, Çin’in Ethereum’u olarak tabir edilen kripto para biriminin potansiyelinin çok yüksek olduğunu savunuyor. Haksız da sayılmazlar çünkü NEO, Çin Hükümeti’nin desteğini de elinde bulunduruyor. NEO eğer yazılımsal sorunlarının önüne geçebilirse geleceğe umutla bakmaya devam edebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.