reklamı kapat
  • BTC  :  35.548,33 ₺
  • ETH  :  2.141,66 ₺
  • BCH  :  4.039,42 ₺
  • XRP  :  2,60 ₺
  • NGC  :  2,86 ₺
  • BTC 35.548,33
  • ETH 2.141,66
  • BCH 4.039,42

Rus Ödeme Firması Qiwi Blockchain Şirketi Kuruyor

11 Mart 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Rus ödeme firması Qiwi, blockchain gelişimi ve danışmanlığına odaklanacak yeni bir yan şirket kurdu.

Kommersant’ın haberine göre Qiwi Blockchain Technology ismi verilen yan şirket, kurum içi blockchain çözümleri geliştirmeye; aynı zamanda müşterilere harici danışma hizmeti vermeye odaklanacak. Qiwi Blockchain Technology’nin 2017 yılı işletim harcamaları için 100 milyon ruble bütçe ayrıldığı belirtildi.

Habere göre firma çok öncesinde blockchain teknolojisi üzerine kurulu bir ödeme sistemi geliştirmişti ve şimdi kurduğu yan şirketle birlikte sahip olmayı ümit ettiği müşterileriyle işbirliği içerisinde çeşitli ek projeler sürdürmeyi amaçlıyor.

Qiwi’nin kripto teknoloji gelişimi bölümünün başındaki isim, Alexey Arkhipov ise konuya dair Kommersant’a şunları söyledi:

“Harici müşterilerimizle ortak projeler yürütmeye sonuna kadar hazırız.”

Bunların haricinde Qiwi’nin Rusya Bankasının geçtiğimiz Ekim ayında gün yüzüne çıkan Masterchain isimli blockchain projesine yaklaşık ürünler geliştirip geliştirmemeyi değerlendirdiği dillendiriliyor.

Alexey Arkhipov’a göre Qiwi Blockchain Technology, blockchain çözümleri üretmek için şimdiden 3 farklı şirketle çalışmaya başladı bile. Ancak Arkhipov konuşmasında bu şirketlerin isimlerini söylemekten imtina etse de potansiyel kullanım senaryolarının hisse senedi sahibi kaydı ve veri depolaması olduğunu ekledi.

Rus şirketin yakın geçmişine bakıldığında blockchain’i en erken benimseyen şirketlerden biri olduğu, blockchain’in yaygın bir biçimde kullanılması gerektiğini açık bir şekilde vurguladığını, Rusya’daki blockchain kısıtlamalarından etkilenmeyip sürekli konuya eğildikleri ve yeni geliştirmeler üzerine durmaksızın çalışmalar yaptıklarını görmek mümkün.

Şirketin CEO’su Sergey Solonin aynı zamanda Rus merkez bankasının destek verdiği bir girişim olan Rus Finansal Teknoloji Derneğinin başkanı konumunda. Dağıtımlı defter konsorsiyumu R3’e de üye olan Qiwi, blockchain’i iç işlerinde de kullanmak istediği yönünde sinyaller vermişti.

ETİKETLER
loading...