reklamı kapat

Ripple Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Ripple fiyat hareketlerinin teknik analizi ve piyasaya dair değerlendirmeler.
4 Şubat 2019
  • Barış B.Barış B.

Ripple, bu haftaki hareketiyle yatırımcısına karmaşık duygular yaşattı. Haftaya 0,31$ seviyesinden başlangıç yapan Ripple, öncelikle 0,285$ seviyesine geriledi. Ardından sert yükselişle 0,343$ seviyesini test etti. Hafta kapanışını 0,306$ seviyesinden yaparak haftalık periyotta değerini korumuş oldu.

Önceki Haftanın Teknik Gelişmeleri

Ripple’ın orta/uzun vade de A trendi ve L1 (0,283$) seviyesi arasında sıkışmaya devam ettiğini görüyoruz. Bu haftaki durumda baktığımızda; fiyat, pazartesi ve salı günü L1 (0,283$) seviyesine kadar düşmüş. Çarşamba günü bu seviyeden ciddi bir tepki hareketi oluşmuş. Ancak bu tepki A trendini aşamamış ve fiyat yeniden düşüşe geçmiş. Ripple’daki bu tepki hareketinin, hacim grafiğini, kısmen de olsa olumlu etkilediğini söyleyebiliriz.

Grafiğe yakın plandan bakarsak; düşüşün bir önceki dip seviyesine kadar olduğunu, tepkinin de tam da bu seviyeden geldiğini görüyoruz. Fiyat A trendini geçemeyip yeniden düşüşe geçtikten sonra, grafikte belirttiğim 0,312$ seviyesi üç gün destek olarak çalışmış, ancak pazar günü gelen satışlarla bu seviye aşağı kırılmış.

XRP/BTC paritesinde, Y1 (8660SAT) seviyesinin altına geçiş yapıldıktan sonra yukarı yönlü sert bir hareket görüyoruz. Fiyat Y1 (8660SAT) seviyesinin üzerine geçiş yaptıktan sonra, Y1 (8660SAT) seviyesi hafta boyunca destek olarak çalışmaya devam etmiş. RSI tarafına baktığımızda, aşırı satım bölgesinden fiyat ile paralel olarak yukarı yönlü bir hareket oluşmuş.

Teknik Gelişmeleri Değerlendirelim

Ripple bu hafta, kısmen de olsa piyasadan pozitif ayrışmayı başalardı. Bunun en önemli sebebi dolar bazlı grafikte önceki dip seviyesinin test edilmesi oldu. Bu seviyeden tepki geleceğini tahmin eden yatırımcılar, alıma geçerek fiyatın artmasını sağladılar. Tepki hareketinin güzel göründüğünü düşünsem de, hareketin devamında oluşan satış baskının hoşuma gitmediğini belirtmeliyim. Bu durumdan piyasanın, yukarı hareket için biraz isteksiz olduğunu değerlendiriyorum.

Ripple’ın dolar grafiklerinde dört buçuk aydır devam eden bir düşen trend söz konusu. Grafikteki bu sıkışmanın neticesinde volatil bir hareketin olacağını düşünüyorum. Ancak bu hareketi Ripple piyasadan ayrışarak mı yapacak yoksa piyasanın (aslında Bitcoin’in) yönü yukarı çevirmesiyle birlikte mi yapacak bunu tespit etmek gerçekten zor.

Bitcoin’in yatay devam etmesi durumunda, XRP/BTC paritesi yukarı hareketine devam etme şansı bulursa, Ripple, dolar bazlı değerini yukarı taşımaya devam edecektir. Bunun için XRP/BTC grafiğinde öncelikle Y2 (10500SAT) seviyesinin hedeflenmesi gerekiyor. Bu seviyenin üzerinde ise yukarı hareketin devam edeceğini değerlendiriyorum. Dolar bazlı takip edilmesi gereken ilk direnç bölgesi ise A düşen trendi olacaktır. Bu seviye üzerinde L2 (0,355$) seviyesi gündeme gelecektir.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 04.02.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.