reklamı kapat

Ethereum Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Ethereum fiyat hareketlerinin teknik analizi ve piyasaya dair değerlendirmeler.
4 Şubat 2019
  • Barış B.Barış B.

Genel olarak satış baskısının hakim olduğu bir haftayı sonlandırdık. Ethereum da bu hafta piyasaya paralel hareket ederek düzeltmesine devam etti. Haftaya 113$ (BITFINEX)  seviyesinden başlangıç yapan Ethereum, hafta kapanışını 107$ seviyesinden yaparak %5 değer kaybetmiş oldu.

Önceki Haftanın Teknik Gelişmeleri

Ethereum düşüşüne devam ederek, uzun vade grafiğinde takip ettiğimiz L0(102$) L1(136$) bant aralığının dip bölgesi olan L0(102$) seviyesini pazartesi günü test etmiş. L0(102$) seviyesinin destek olarak çalışmasıyla haftanın geri kalanında yukarı yönlü bir hareket oluştuğunu söyleyebiliriz. Pazar günü gelen satış baskısıyla fiyatın yeniden düşüşe geçtiğini görüyoruz. Grafiğin hacim tarafında, bu hafta da zayıf seyrin devam ettiğini söyleyebiliriz.

Grafiğe yakın planda baktığımızda, geçtiğimiz hafta belirttiğim ters flama formasyonun 102$ hedefine ulaştığını görüyoruz. Bu seviyenin destek olarak çalışması ile oluşan yukarı yönlü hareket ise 113$ seviyesinde direnç ile karşılaşmış.

ETH/BTC grafiğinde, 31880Sat seviyesi aşağı kırıldıktan sonra, satışların arttığını görüyoruz. Artan satış baskısıyla, pazartesi günü FIBO 0.618 (31064Sat) seviyesi de aşağı kırılmış. Haftanın geri kalanında ise FIBO 0.618 (31064Sat) seviyesinin üzerinde kalmak için ciddi bir mücadele verildiğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte yükselen fiyat, 31880Sat seviyesini iki defa test etmiş ancak her iki testte de satıcılar galip gelmiş. ETH/BTC paritesinin hacim tarafına baktığımızda, hafta ortasından itibaren düşen bir trend oluştuğunu görüyoruz.

Teknik Gelişmeleri Değerlendirelim

Ethereum, düzeltmesini biraz yavaşlatmıştı, ancak bu hafta satışlar artış gösterdi ve tablo maalesef olumsuz bir hal aldı. Özellikle, çok kez belirttiğim 102$ seviyesinin bu hafta test edilmesi endişe verici oldu. Mevcut durum için 102$ seviyesi destek olarak çalışsa da fiyat halen kritik bir seviyede bulunuyor. 102$ seviyesinin altında satış baskısının artacağını ve önceki dip bölgesinin hedefleneceğini değerlendiriyorum. Ethereum’un kısa vadede rahatlaması için 113$ seviyesinin geçilmesi gerektiğini düşünüyorum. ETH/BTC paritesinde ise güvenli bölge 31880Sat seviyesi üzerinde oluşacaktır.-

Yükselen bir trend oluşumu için takip etmemiz gereken ilk durum 125$  seviyesinin yukarı yönlü kırılması olacaktır. Bu seviyenin üzerinde  alıcıların Ethereum’a ilgisinin artacağını değerlendiriyorum. Bu da Ethreum’daki hacim probleminin çözülmesini sağlayacaktır.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 04.02.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.