reklamı kapat

Ethereum Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

28 Ocak 2019
  • Barış B.Barış B.

İki haftadır düzeltme sürecinde olan Ethereum, bu haftayı da satış baskısı altında sonlandırdı. Haftaya 119$ (BITFINEX)  seviyesinden başlangıç yapan Ethereum, hafta kapanışını 115,5$ seviyesinden yaparak %3 değer kaybetti.

Ethereum’un uzun vade grafiğinde belirgin bir değişiklik olmadığını söyleyebiliriz. Bu haftaki fiyat hareketi de, geçtiğimiz hafta takip ettiğimiz L0(102$) L1(136$) bant aralığında gerçekleşmiş. Önceki hafta oluşan ters flama formasyonunun aşağı kırılmasının ardından, bu hafta yeniden bir ters flama formasyonu oluşmuş. Formasyonun aşağı yönlü hedefinin halen L0(102$) seviyesi olduğu söyleyebiliriz.

Grafiğe yakın planda baktığımızda, ters flama oluşumu daha da belirgin olarak görülüyor. Formasyonu incelediğimizde, cumartesi günü yukarı yönlü bir hareketin olduğunu ancak gelen satış baskısı ile barın kırmızı ve fitil şeklinde kapandığını görüyoruz. Pazar günü satış baskısı devam etmiş ve aşağı yönlü kırılım gerçekleşmiş. Fakat barda oluşan fitili göz önüne alırsak boğaların ciddi bir mücadele verdiğini söyleyebiliriz. Bitcoin grafiğine bakarsak, bu durumun Bitcoin’deki fiyat hareketiyle benzer özellikte olduğunu görüyoruz. Grafiğin hacim tarafında ise düşen trend halen devam ediyor.

Ethereum’daki satış baskısının asıl sebebini ETH/BTC paritesindeki düşüşün devam etmesi oluşturuyor. 4 numaralı yatay trendin aşağı kırılmasının ardından, geçtiğimiz hafta destek olarak çalışan FIBO 0.5 (33085Sat) seviyesi de maalesef bu hafta aşağı kırılmış. Düşüşün devam etmesiyle ETH/BTC değeri kesikli çizgi ile belirttiğim 31880Sat bölgesine kadar gerilemiş.

Ethereum, düzeltme sürecini halen sürdürüyor. Ancak grafiklerdeki gelişmelere baktığımızda, sert düşüş sürecinin yerini toparlanmaya bıraktığını söyleyebiliriz. Bu durum, düşüşün bittiği anlamına gelmiyor ama tabloyu nispeten daha olumlu hale getiriyor. ETH’nin dolar grafiklerine baktığımızda, ters flama formasyonu hedefi olan L0(102$) seviyesi halen kritik destek bölgemizi oluşturuyor. ETH’nin yukarı hareketine devam edebilmesi için, öncelikli olarak 125$ seviyesini geçmesi gerekiyor. Bu seviyenin üzerinde L1(136$) yatay direnci ve B düşen trendi direnç olarak karşımıza çıkacaktır. Dolar bazlı grafiklerde BTC’nin doğrudan etkisi olduğundan, BTC fiyat hareketini de yakın takibe almalıyız. ETH/BTC paritesinde ise  FIBO 0.5 (33085Sat) seviyesinin aşağı kırılması ile FIBO 0.618 (31064Sat) seviyesi destek olarak ilk takip edeceğimiz bölge olacaktır. ETH’nin düzetlemesini sonlandırması ve yönü yukarı çevirmesi adına bu seviyeyi önemsiyorum. Buradan gerçekleşecek tepki hareketiyle, fiyatın öncelikli olarak 1 numaralı düşen trendi hedefleyeceğini düşünüyorum.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 28.01.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.