reklamı kapat
  • BTC  :  39.445,63 ₺
  • ETH  :  3.463,77 ₺
  • BCH  :  5.538,33 ₺
  • XRP  :  4,20 ₺
  • BTC 39.445,63 ₺
  • ETH 3.463,77 ₺
  • BCH 5.538,33 ₺

Ripple Dağıtık Defter Uygulaması Tamamlandı

9 Mart 2017
  • 11 okunma
  • Serhat AntSerhat Ant

47 bankadan oluşan konsorsiyum, 2017’de faaliyete geçmesi düşünülen dağıtık defter (distributed ledger) teknolojisi (DLT) pilot uygulamasını tamamladı.

Ripple’ın girişim kuruluşu SBI Ripple Asia’nın Tokyo merkezli finansal hizmetler firması SBI Holdings ile işbirliğine girdiklerini açıkladı ve firmalar test sonuçlarının Ripple teknolojisinin müşteri bankalarca nasıl efektif kullanılacağına dair övünç kaynağı olduğu görüşünde birleşti.

Ripple iş geliştirme başkan yardımcısı Patrick Griffin, yapılan testin Avrupa ve Kuzey Amerika’daki bankalarda izlenen mevcut standart politikalarla tamamen zıt bir düzlemde olduğunu ifade etti. Griffin röportajında şunlara yer verdi:

RC Cloud, bölgedeki bankaların API’leri (uygulama programlama arayüzü) yazılıma bağlanması ve kurulum yapmadan çözüme ulaşmasına olanak sağlayan bulut temelli bir ürün.”

Testin, yazılımı kullanan diğer bankalarla Ripple’ı ve Interledger protokolünden faydalanarak işlem gönderimi yapmak için kullanılabileceğini en iyi şekilde gösterdiğini ve bankalardan bazılarının 2017’de programı geliştirmek için çalışmalara başlayacağını aktaran SBI Ripple Asia direktörü Emi Yoshikawa şunları söyledi:

“Birçok banka sonbaharda üretime geçmeyi planlıyor. Şimdi ise bankalar arasındaki kurallar ve standartları tartışmaya başlayacaklar.”

Bunun yanı sıra, Ripple ödeme çözümünün uluslararası arenada efektif olabileceği öne çıkarılsa da, Japon piyasasındaki partnerleriyle işbirliği olan Yoshikawa, ülke içi sorunlara dikkat çekti. Japon ödeme sistemi ZenGin Net’i üstü kapalı işaret ederek ülke içi ödemelerin ABD’den 5 ila 10 kat daha pahalı olduğunu belirten Yoshikawa, Japon tüketicilerin yalnızca yüzde 19’unun işlemlerinde nakit kullanmadığını vurgulayarak yazılımın bu sorunu ortadan kaldırabileceğini ima etti.

2012’de kuruluşunu takiben Linux’un yürüttüğü Hyperledger ve bankaların büyük destek verdiği R3CEV gibi dişli konsorsiyumlarla rekabet içinde olan Ripple’ın bulut yazılımı konsorsiyumuna Daiwa Next Bank, Mizuho Bank, Nomura Trust, Sumitomo Mitsui Trust ve ORIX Bank gibi önemli bölgesel finansal kuruluşlar iştirak ediyor.

ETİKETLER
loading...