reklamı kapat

Blockchain Startup’ı Hava Taşımacılığı İnovasyon Ödülüne Aday Olarak Gösterildi

13:05
9 Mart 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

İsviçre çıkışlı blockchain şirketi Gatechain uluslararası hava taşımacılığı birliği IATA’nın her sene düzenlediği bilişim teknolojileri (IT) yarışmasının finaline yükselen 5 şirketten biri oldu.

Gatechain websitesinde ticaret finansına yönelik merkezsiz ağ çözümleri konusunda uzmanlaşmış bir şirket olarak tanımlanıyor. Bir diğer anlamda Gatechain tokenlı sistemde ihracat ve elektronik ticaret belgeleri için uygulamalar sunuyor.

2017 IATA Hava Taşımacılığı İnovasyon Ödüllerinin finalistleri arasında Nesnelerin İnterneti (Internet of Things), Big Data ve drone’lar için çözümler geliştiren IT şirketleri bulunuyor. IATA’nın resmi açıklaması ödülü şu şekilde tanımlıyor:

“Hava taşımacılığı sektörünün diğerlerinden farkı yok: bu sektör de müşteriler, iş partnerleri, yatırımcılar ve çalışanlar için daha verimli ve cazip olabilmek için kendini yeniden keşfetmeli, yeni müşteri beklentilerine ayak uydurmalı, yeni teknolojileri benimsemeli ve mevcut durumlarından farklı bir yöne evrilmeli.”

Finalistlerin projelerini Abu Dhabi’de düzenlenecek ve 11 Martta başlayacak Dünya Kargoculuk Sempozyumunda sunmaları bekleniyor. Kazanan proje ise yapılacak oylamayla 16 Martta belirlenecek.

Geçen yıl Rusya’nın Perm State Üniversitesi’nde faaliyet gösteren kripto laboratuvar, yeni geliştirilen blockchain altyapılı ödeme sistemlerinin sektörde yapılan işlemlerde 1 milyar dolara kadar tasarruf sağlayabileceğini açıklamıştı.

Aynı zamanda finansal teknoloji startup’ı Lykke’de CEO görevini yürüten CryptoLab başkanı Sergey Ivliev ise konuya dair yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

“Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği yakın zamanda havacılık şirketleri arasındaki ödemeleri kolaylaştırmak için sanal paralar çıkaracak. İşlemleri kaydetmek için blockchain teknolojisi kullanılacak. Blockchain teknolojisiyle veri güvenliği garanti altına alınmış olacak ve riskler minimize edilecek. Üçüncü kişiler ve aracılar olmadan yapılan ödemeler hava taşımacılarının işlem zamanını haftalardan dakikalara düşürebilmesine ve masraflarını en aza indirmesine yardımcı olacak.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER