reklamı kapat
  • BTC  :  43.970,77 ₺
  • ETH  :  3.589,45 ₺
  • BCH  :  5.789,61 ₺
  • XRP  :  4,32 ₺
  • BTC 43.970,77 ₺
  • ETH 3.589,45 ₺
  • BCH 5.789,61 ₺

Maersk Line, IBM Blockchain Teknolojisi Watson’ı Test Ediyor

8 Mart 2017
  • Coin TürkCoin Türk
Blockchain teknolojisinin sadece yeni nesil para birimi Bitcoin ile birlikte anılıyor olması zaman zaman altında yatan teknolojik yeniliği gölgeleyebiliyor.

İşte Blockchain’in ileride ne işe yarayacağı ile ilgili güzel bir örnek daha.  Bildiğiniz üzere IBM, Watson isimli Blockchain tabanlı  yapay zeka bilgisayarını kurumsal müşterilerinin kullanımına açtığını duyurmuştu. O günden bu yana içerisinde Perakende devi Walmart’ın da yer aldığı 400’e yakın şirket bu teknolojiyi kendi iş modellerine uygun şekilde kullanmanın yollarını araştırıyor.

Bilmeyenler için Maersk Line, dünyanın en büyük deniz üstü taşımacılık şirketi. Tüm dünya çapında yıllık 70 milyon konteyner sevkıyatı ile çok büyük bir operasyon yürütüyor.  Engadget.com’dan Mariella Moon‘un haberine göre Maersk Line taşımacılık operasyon sistemlerine Blockchain’i entegre etme yolunda çalışmalar yürütmeye başladı.

Maersk Line’ın yaptığı açıklamaya göre; şirketin Doğu Afrika’dan Avrupa’ya taşıdığı bir konteyner yolculuk boyunca 200 farklı kontrol noktası ile etkileşime giriyor. Bununla birlikte her kontrol sonrasında otuzdan fazla damga-onay alıyor. Bu işlemler sırasında ciddi bir zaman kaybı yaşayan şirket ayrıca belgeler için 300$’a yakın ödeme yapıyor.

Şirket, blockchain tabanlı takip teknolojisini kullanmaya başladığında tüm konteynerler blockchaine kaydedilecek. Sistem, taşınan konteyner için hazırlanan belgelerin imzalı örneklerinin değiştirilemeyen bir kopyasını blockchaine işleyecek. Tüm kontrol noktalarında bu kayıt açılarak kontrol edilebilecek ve herkes bu belgeyi görebilecek. Burada kontrol süreçlerinin de blockchaine kaydedilmesi öngörülüyor. Şirket bu sayede nakliye sürecinde yaşanan zaman kayıplarının önüne geçerek ciddi bir tasarruf elde etmeyi de planlıyor. Ayrıca blockchaine kaydedilen konteynerler ve tüm süreçler müşteriler tarafında da anlık olarak takip edilebilecek.

Sisteme geçişin 2 yıl içerisinde tamamlanması planlanırken Maersk Line’a sisteme geçişin maliyetinin ne olacağı henüz bilinmiyor. Ancak sistemin şirkete sağlayacağı avantajlar sayesinde tüm maliyetlerin 1-2 yıl içerisinde kendisini amorti edeceği öngörülüyor.

loading...