X


Ripple Asya’yı Gözüne Kestirdi: Yeni Ödeme Sistemini Duyurdu

Ripple Birleşik Arap Emirlikleri borsası ile ödeme sistemi oluşturacağını açıkladı.
15:00
14 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Birleşik Arap Emirlikleri merkezli bir borsa Ripple ile Asya’da para gönderimleri sağlamak adına ödeme sistemi kuracağını duyurdu.

Yeni oluşturulacak ödeme sistemi Ripple Blockchain’i tabanlı olacak ve 2019’un ilk çeyreğinde hayata geçirilecek. Asya geçen sene 613 milyar dolar para transferiyle dünyada en çok işlemin yapıldığı kıtalardan biriydi. Ripple’ın ortaklık kurduğu BAE borsasını yöneten şirket Finablr bu sektörde lider firmalardan. Gönderimlerin birçoğu yabancı borsaların şubelerinden gerçekleştirdi. Ancak son zamanlarda uygulamalar ve internet üzerinden gönderimler yaygınlaşmaya başladı, Blockchain kullanımının da önümüzdeki yıllarda artması bekleniyor. Finablr CEO’su Blockchain’in sektörde büyük potansiyel taşıdığını ifade etti.

BAE borsası ve Ripple ilk ortaklığını şubat ayında duyurdu. RippleNet kullanılarak Orta Doğu’da bulunan şirketlerin para gönderimlerini kolaylaştırmak hedeflendi. RippleNet’in şu anda yüzden fazla bankadan oluşan üyesi bulunuyor ve sınır ötesi gönderimlerde kolay, hızlı, az maliyetli işlem yapmaya devam ediliyor.

Türkiye’nin köklü bankalarından Akbank geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği Ripple iş birliği ile Blockchain teknolojisini kullanarak uluslararası para transfer işlemlerine başladı. Banka tarafından yakın zamanda yapılan duyuruda para gönderimi işlemlerine başlandığı açıklandı. Akbank ve Santander UK arasında imzalanan anlaşmaya göre Ripple altyapısı kullanılarak GBP gönderim işlemleri yapılacak.

Haberimizi hazırladığımız sırada XRP 0,29 dolardan işlem görüyor. Piyasa genelinin aldığı ağır darbelerin ardından XRP de 2018 yılının en düşük fiyatına oldukça yakın. Ancak geçtiğimiz ay XRP Ethereum’u piyasa değeri olarak geride bırakıp en değerli altcoin ünvanını almıştı.

Kaynak: Blokt

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar