X

Rakamlar Çok Büyük: KuCoin Hack’inin Bilançosu Belli Oldu

KuCoin hack’inde hangi kriptoda ne kadar fonun ortadan kaybolduğu belli oldu.
09:37
29 Eylül 2020

Kripto borsası KuCoin, büyük bir güvenlik ihlalinin ardından Ethereum ETH), Bitcoin (BTC), Litecoin (LTC), XRP, Bitcoin Satoshi Vision (BSV), Stellar (XLM), TRON (TRX) ve Tether’de (USDT) neredeyse 200 milyon dolar değerinde kripto para kaybetti.

KuCoin Hack’i

Dünyanın en güvenilir borsalarından biri olarak nitelendirilen KuCoin, 26 Eylül’de anormal para çekme hareketleri olduğunu fark etti ve ardından bir hack girişiminin olduğu açıklandı. Ancak borsa bunu bir saldırı olarak değil de bir “güvenlik olayı” olarak nitelendirdi.

Kripto para borsası saldırının yalnızca sıcak cüzdanları etkilediğini, soğuk cüzdanlar ilgili herhangi bir sorun olmadığını ve fonların güvende olduğunu açıkladı.

Öte yandan yapılan ilk açıklamalarda hack girişiminin 150 milyon dolara mal olduğu belirtilmiş. Ama yapılan son açıklamalar rakamın daha büyük olduğunu gösteriyor. CEO’nun açıklamalarına göre 190,9 milyon dolarlık şüpheli işlem bulunuyor.

KuCoin Global CEO’su Johnny Lyu’nun açıklamalarına göre işlemlerin kripto para birimlerine dağılımı şu şekilde:

  • Ethereum ve Ethereum tabanlı token’larda 152,7 milyon dolar
  • Bitcoin‘de 10,8 milyon dolar (1.008 BTC)
  • XRP‘de 4,4 milyon dolar (18,495,798 XRP)
  • Litecoin‘de 1,2 milyon dolar (26.733 LTC)
  • Bitcoin SV’de 2.4 milyon dolar (14.713 BSV)
  • Stellar‘da 701.000 dolar (9.588.383 XLM)
  • Tron ve Tron tabanlı token’larda 4,7 milyon dolar
  • Tether‘de 14 milyon dolar

Saldırı Neden Gerçekleşti?

CEO yaptığı açıklamalarda saldırının “özel anahtar sızıntısı” sebebiyle gerçekleşmiş olabileceğinin düşünüldüğünü belirtti. Lyu, KuCoin‘in şu anda saldırıyı araştırmak için uluslararası yasa uygulayıcılarla birlikte çalıştığını da yaptığı açıklamalarda belirtti.

Öte yandan KuCoin hack olayıyla ilgili pişmanlığını ve güvenlik üzerinde daha çok çalışacağını da, “KuCoin ekibi bu olaydan derinden pişmanlık duyuyor ve güvenlik mekanizması üzerinde daha fazla çaba ve optimizasyon yapmaya devam edecek ve bu olayla hiçbir mazeret olmadan doğrudan yüzleşecek.” ifadeleri ile dile getirdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar