reklamı kapat

Son Dakika: En Büyük Borsalardan Biri Hack’lendi, 150 Milyon $ Tehlikede!

Ortaya çıkan son bilgilere göre dünyanın en büyük ve gelişmiş borsalarından birinin hack’i 150 milyon dolara mal olabilir. 
08:08
26 Eylül 2020

Kendisini “Bitcoin, Ethereum, Litecoin, TRON, USDT, NEO, XRP, KCS ve daha fazlasını alıp satmak için en gelişmiş ve güvenli kripto para borsası” olarak lanse eden KuCoin hack’lendi ve 150 milyon dolarlık fon yok olabilir.

KuCoin Hack’inin Detayları

KuCoin 25 Eylül’de geç saatlerde yaptığı açıklamalarda “Bitcoin, ERC-20 ve KuCoin’in sıcak cüzdanlarındaki diğer token’ların borsadan aktarıldığını” doğruladı. Borsa, hack saldırısına yalnızca sıcak cüzdanların uğradığını ve soğuk cüzdanların tamamen güvende olduğunu ifade ediyor. Ayrıca, herhangi bir kullanıcı fonunun olaydan etkilenmesi halinde tamamen KuCoin ve KuCoin’in sigorta fonu tarafından karşılanacağı da yapılan açıklamalar arasında yer aldı.

Aslında ortada bir sorun olduğu, kullanıcılar para çekme işlemlerinde sorun yaşadıklarını dile getirmeye başladıklarında belli oldu. Başlangıçta KuCoin ekibi bir sistem sorunu yaşandığını ifade etti. KuCoin’in Telegram kanalındaki bir yönetici, kullanıcıların “duruma göre” para çekmemesi ya da para yatırmaması gerektiğini dile getirdi. Yöneticiye göre herhangi bir sorun yoktu ve sadece işlemler beklemeye alınmıştı.

Daha sonra yaklaşık 150 milyon dolar değerinde token’ın farklı bir adrese taşındığı ortaya çıktı. Kabaca 4 milyon dolar değerinde 11.484 Ethereum işleminin yanı sıra diğer token işlemlerinde 146 milyon dolarlık işlem gerçekleştiği ortaya çıktı. Ortaya çıkan bilgilere göre Gladius, Chroma, Ocean Token ve Hawala gibi pek çoğu az bilinen token’ların yanı sıra Maker, OMG ve YFI gibi token’lar da saldırıdan etkilendi.


Çalınan Bitcoin’ler

Bunlara ek olarak kripto veri şirketi Cryptoquant, büyük miktarda Bitcoin‘in KuCoin cüzdanlarından çıktığını ifade etti. Cryptoquant CEO’su hack olayının ortaya çıkmasından önce konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda 25 Eylül’de akşam saatlerinde gerçekleşen bu durumun bir hack girişimine işaret ettiğini ve böyle büyük rakamın sistem sorunu nedeniyle oluşmayacağını dile getirmişti.

Hack olayının netleşmesinin ardından KuCoin CEO’su Johnny Lyu Türkiye saatli ile bu sabah 07:30’da bir canlı yayın yaptı ve detayları paylaştı.

Bunların yanı sıra KuCoin, Poloniex ile kurduğu ortaklık sayesinde de geçtiğimiz hafta adından bahsettirmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.