reklamı kapat

Büyük Beklentiler Yaratan DeFi Projesinde Büyük Hüsran!

Andre Cronje'nin yeni projesinin değeri sıfıra indi!
10:01
29 Eylül 2020

Andre Cronje, şüphesiz merkeziyetsiz finans sektörünün en tanınan isimlerinden birisi konumunda. Yearn.Finance’in kurucusu olan ve piyasaya sürdüğü kripto para biriminin değeri tam olarak 0 dolardan 44.000 dolara kadar yükselen Cronje, bu başarısını başka projelere aktarması yönünde yoğun bir baskı görüyordu.

Tecrübeli isim uzun bir süre bunu reddetse de geçtiğimiz günlerde baskılara büyük ihtimalle yenik düştü. Eminence isimli bir oyun protokolünün gönderisini Twitter üzerinden paylaşan Cronje, kısa sürede 1.500’den fazla cüzdan adresinin bunun ilk yatırımına girmesini sağladı.

Yearn.Finance ile aynı adresleri kullanan Eminence’in bir anda Andre Cronje tarafından geliştirildiği düşünülmeye başlandı ve dakikalar içerisinde 15 milyon dolar gibi inanılmaz bir yatırım elde edildi. Ancak bu heyecan ve yatırım çılgınlığı bir hackerın akıllı kontratlardaki hatadan faydalanıp bütün parayı ele geçirmesi ile noktalandı.

Eminence (EMN) Dolandırıcılık Projesi Mi?

EMN token’larının değeri bu olaydan sonra bir anda 0 dolara düştü ve Eminence’e ciddi yatırım yapanlar da tam anlamıyla ellerindeki her şeyi kaybetti. Bir balinanın Eminence için 130.000 dolarlık alım yaptığı ve bunları ancak 368 dolardan sattığı ortaya çıktı.


Cronje ise yaptığı bir ek açıklamada ilginç bir şekilde saldırganın kendisine 8 milyon dolarlık ödeme yaptığını ve bununla zarar edenlerin fonlarının ödeneceğini belirtti. Cronje, aslında Eminence’in kontratlarının test aşamasında olduğunu ve bunun piyasaya sürülmesine en az 3 haftalık süre olduğunu belirtti.

Şu an ise herkes Cronje’nin de bu dolandırıcılıkla bağlantılı olduğunu düşünmeye başladı ve kripto para topluluğu bir dolandırıcılık odaklı DeFi projesi ile daha ciddi güven sorunları yaşayacak gibi gözüküyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.