reklamı kapat
 • BTC  :  33.043,35 ₺
 • ETH  :  2.116,44 ₺
 • BCH  :  3.805,28 ₺
 • XRP  :  2,71 ₺
 • BTC 33.043,35
 • ETH 2.116,44
 • BCH 3.805,28

Putin G20’de Dijital Paraları Öne Çıkardı

12 Temmuz 2017
 • Serhat AntSerhat Ant

Hamburg’da düzenlenen G20 zirvesinde konuşan Putin, konuşmasının bir kısmında dijital teknolojilerin önemine dikkat çekti.

“Küresel ekonominin yeni endüstriyel düzene geçişi dijital teknolojilerle desteklenmektedir. G20’nin bu alanda uluslararası düzenlemeleri şekillendirmede lider rolünü üstlenebileceğine inanıyoruz.”

Putin’in uluslararası mecrada düzenleme çağrısının bitcoin ve kripto para piyasasını ilgilendirebileceği düşünülüyor.

Bitcoin özellikle son iki yılda, Japonya, Güney Kore, ABD, Avustralya ve Filipinler gibi ülkelerde düzenlendi veya yasallaştı. Hindistan da bitcoin’i tamamen yasallaştırmaya ve kripto para birimine özel olarak çeşitli düzenlemeler getirmeye hazırlanıyor. G20 zirvesine katılan ülkelerin azımsanmayacak bir kısmının bitcoin’in yasallığı hususunda tecrübeli olduğu biliniyor.

Rusya bitcoin’i düzenleyecek mi?

CNBC, Haziran ayındaki haberinde bitcoin’in Rusya’da para birimi olarak değil, emtia olarak sınıflandırılacağını yazmıştı. CNBC haberinde kaynak olarak gösterilen kişi, Rus merkez bankası başkanı Elvira Nabiullina idi. Öte yandan Çin başta olmak üzere birçok ülke bitcoin’i emtia olarak sınıflandırıyor.

Peki Rusya neden bitcoin hamlesini gerekli görüyor? Bunun olası cevabını yatırım firması Redwood City Ventures ortaklarından Sean Walsh veriyor. Bitcoin’in düzenlenmesinin ülkede yatırımcı kanadından gelen talep büyümesini karşılayacağının altını çizen Walsh, aynı zamanda bitcoin’in kara para veya suç parası olarak kullanılmasının önüne geçileceğini belirtiyor. Karaborsanın düzenlenmesinin ve takibinin daha zor olduğuna vurgu yapan Walsh şunları kaydediyor:

“İyi düzenlenmiş bir sistemin ticari ve profesyonel yatırımcılar için destekleyici nitelikte olduğu görüşüne katılıyorum. Çünkü düzenleme, genel olarak tüm ağın meşruluğuna katkıda bulunuyor.”

Putin ve Rus hükümetinin dijital teknolojiler ve bu teknolojilere getirilecek uluslararası düzenlemelere dair pozitif yönlü görüşünün bitcoin piyasalarına olumlu bir şekilde yansıyabileceği düşünülüyor.

Kaynak: Cointelegraph

loading...
 • Onur Atam
  onur atam
  8 ay önce

  2 sene önce böyle bir haber Bitcoin fiyatının %50-70 artmasına sebep olurdu.. Artık haberler fiyatı dramatik ölçüde etkilemiyor… Bu durum piyasanın ülke politikalarından etkilenmemeye başladığını göstermiyor mu?

  1