X

“Pump&Dump” Grupları Piyasayı Ne Kadar Manipüle Ediyor?

Wall Street Journal, kripto paralardaki fiyat manipülasyonlarıyla ilgili bir araştırma yaptı.
08:00
7 Ağustos 2018

Wall Street Journal’da 5 Ağustos’ta yayımlanan bir araştırma dosyasında kripto paralardaki fiyat manipülasyonlarına çoğunlukla Telegram gibi platformlarda organize olan “yatırım gruplarının” sebep olduğu kaydedildi.

Kripto para piyasalarına yönelik yaptığı araştırmanın sonuçlarını açıklayan WSJ, koordine “pump and dump” şemalarıyla yatırımcıların bu sene birçok kripto paranın fiyatını şişirip dibe vurdurduğunu yazdı. Bu gruplara müdahil olanlar bunun sonucunda ceplerine milyonlarca dolar değerinde kripto para indirdi. Söz konusu gruplar toplu olarak satış yaptığında hiçbir şeyden haberi olmayan masum yatırımcılar büyük kayıplar yaşadı.

Araştırmanın ulaştığı sonuç dehşet verici: 2018’in yalnızca ilk 6 ayında yatırım grupları bu tür faaliyetlerden 825 milyon dolar gelir elde etti.

Gazete araştırma kapsamında 121 farklı kripto paraya yoğunlaşmış 175 şemayı inceledi ve şu notu düştü: “Böyle gruplardan çok daha fazlası var ve gruplar bu faaliyetlerden milyonlarca dolar gelir elde ediyor. Yalnızca davetiyeyle erişilebilen ve genellikle anonim bir moderatörün yönettiği gizli chat odalarında birbiriyle etkileşime geçiyorlar.”

WSJ araştırma dosyasında bu yıl birçok fiyat pump’ı yaşayan eski bir altcoin’i, Cloakcoin’i örnek gösterdi. Gazetenin iddiası, 1 Temmuz’da Binance’de yaşanan ani fiyat çıkışının arkasında Big Pump Signal isimli grubun olduğu yönünde:

Big Pump Signal Telegram’dan yatırımcılara alım yapmaları yönünde bir mesaj gönderdikten sonra Cloakcoin’in fiyatı roket olup uçtu. Cloakcoin pump’ı esnasında Binance’de en fazla işlem gören 10 işlem çiftinin fiyatında neredeyse sıfır değişme yaşandı.

Araştırmadan bağımsız olarak Bitcoin’de de birçok manipülasyon vakasının olduğu iddia ediliyor. Kimileri balinaların fiyatı manipüle ettiğini konuşurken, bir başka grup Mt. Gox yetkililerinin yaptığı büyük satışların fiyatı düşürdüğü görüşünde.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar