Reklam

Porto Riko, Yolsuzlukla Mücadelede Blockchain Teknolojisini Kullanacak!

Rafael Hernandez; Porto Riko, finansal sorunlarının bir kısmını blockchain teknolojisini benimseyerek çözebilir.
12:30
8 Aralık 2021
Porto Riko, Yolsuzlukla Mücadelede Blockchain Teknolojisini Kullanacak!
Okuma Süresi: 2 Dakika

Porto Riko Temsilciler Meclisi Başkanı Rafael “Tatito” Hernández, büyüyen Blockchain endüstrisinin kamu sektörüne daha fazla hesap verebilirlik ve şeffaflık getirebileceğini söyledi. Ayrıca, Porto Riko’nun dünyadaki kripto para merkezlerinden biri olabileceğine dair umutlarını da artırdı.

Porto Riko Kripto Merkezi Olmayı Hedefliyor

Bir Karayip adası ve ABD’nin tüzel kişiliği olmayan bir bölgesi olan Porto Riko, dünyadaki en yozlaşmış ülkelerden biri olarak kabul edilmektedir. Aynı zamanda, yerel halkın büyük bir kısmı yoksulluk sınırının altında yaşarken, gasp sadece dar gelirliler arasında değil, yüksek gelirliler arasında da yaygındır.

Öyle ki birkaç gün önce, Cataño belediye başkanı, belediye sözleşmelerinde milyonlarca dolar karşılığında 100.000 dolardan fazla rüşvet ve lüks saat kabul etmekten suçlu bulundu.

Bloomberg için yakın tarihli bir röportajda politikacı Rafael “Tatito” Hernández, blok zinciri sektöründen uzmanlarla görüşmeye başlayacağını ve “akıllı sözleşmeler” yaratmayı tartışacağını söyledi. Ona göre, teknolojinin arkasındaki şeffaflık Porto Riko’nun finansal ağını geliştirebilir ve hatta yolsuzluk seviyesini azaltabilir.

“Gerçek bir güvenilirlik sorunumuz var. Bu da çözümün bir parçası olabilir.”

Hernández, bu toplantıların Porto Riko’yu dijital varlıklar ve blok zinciri inovasyonu için bir merkeze dönüştürmek için daha geniş bir misyonun parçası olacağını da sözlerine ekledi. Öte yanan eyaletteki düşük vergiler ve kripto paralarla ticaretin vergiye tabi olmaması gerçeği, son zamanlarda binlerce yeni sakini kendine çekti.

Hernández, iş fırsatları yaratabileceği ve onlar için daha iyi bir yaşam tarzı oluşturabileceği için yerel halkın kripto para sektörüne de odaklanması gerektiğini belirtti ve şöyle söyledi;

“60’lı ve 70’li yıllarda, üretim nişimiz vardı. Bu yeni bir niş, istihdam yaratmak için yeni bir fırsat.”

Küba Aynı Hamleyi Denedi

Bu yılın başlarında, bir başka Karayip adası olan Küba, ülkedeki finansal türbülansın üstesinden gelmek için bir araç olarak kripto para birimlerini benimsemeyi inceleme planlarını duyurdu.

Başkan Miguel Díaz Canel, konuyla ilgili her türlü uygulama hakkında “kamuoyunu bilgilendirmeye devam etme” sözü verdi. Ancak Küba lideri, adada devam eden kripto dolandırıcılığı konusunda uyardı ve bunlara “yatırım piramidi planları” adını verdi.

2019’da Küba makamları, kripto para birimlerinin ülkenin parasal sorunlarıyla nasıl başa çıkabileceği konusunda benzer bir duyuru yaptı. Ekonomi ve Planlama Bakanı daha sonra şunları söyledi:

“Kripto para birimlerinin ulusal ve uluslararası ticari konulardaki uygulamalarını incelemeyi düşünüyoruz. Bu tür önlemler ilerlememize izin verebilir. Ekonomik sorunları çözmek için alternatif yollar aramalıyız.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar