PEPE Coin Balinaları Harekete Geçiyor! Binance Borsasına Dikkat! Ortalama Maliyeti Ne?

Özet

 • PEPE Coin balinası 20:30'da Binance borsasına 15 Milyon dolarlık token transfer etti.

 • Balinanın ortalama maliyeti 0,0000002535 dolar.

 • Binance borsasında şimdilik satıcılar hakim görünüyor. Fiyat ani iniş/çıkışlar yapabilir.
21:51
5 Mayıs 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para borsası Binance saat 21:00’da Pepe Coin’i listeledi. Bu bazı tartışmalara da yol açtı. Örneğin listelemenin “inovasyon” kategorisinde yapılmış olması dikkat çekiciydi. Binance genelde yüksek riskli varlıkları bu etiketle listeliyor fakat kripto topluluğu PEPE Coin ile inovasyon arasındaki bağlantıyı kuramadı. Fakat daha önemli detaylar var.

PEPE Coin Balina Hareketleri

Birden fazla balina PEPE Coin alımıyla milyonlarca dolarlık kazanç elde etti. Sadece birkaç yüz dolarlık alım yaparak milyonlarca dolar kazanç elde eden balinalar sonsuza kadar beklemeyecek. Üstelik Binance listelemesi duyurulmuşken. Bugün saat 20:30’da 15 milyon dolarlık PEPE Coin tutan bir balina varlıklarını Binance borsasına transfer etti.

Genelde bu tarz hareketler yaklaşan satışa yorulur ve yeni listeleme aşamasında tek kalemde 15 milyon dolarlık potansiyel satış riski azımsanacak gibi değil. Diğer taraftan birçok yatırımcı akşam yapılacak listeleme öncesinde daha fazla yükseliş umuduyla alım yaptı. Yani bunların da bir noktada kar satışları yapması gerekiyor.

PEPE Coin Balina Maliyeti

Yazı hazırlandığı sırada Binance borsasında PEPE Coin 0,00000321 dolardan alıcı buluyor. Fiyat 0,00000439 doları gördükten sonra satıcılar harekete geçti. Şimdi de fiyatı önceki 15 dakikalık mumun altına itiyorlar. Yani satış için doğru zaman gelmiş olabilir. Eğer 0,0000030 dolar altında kapanışlar görülürse daha yüksek maliyetle alım yapan yatırımcıların panik satışları gelebilir.

Peki 20:30’da Binance borsasında 4 trilyondan fazla token transfer eden balinanın maliyeti kaç dolardı? Tam tamına 0,0000002535 dolar yani mevcut fiyattan bile 10x daha kazançlı. Bu tarz balinaların sayısı azımsanacak gibi değil. Yatırımcıların önemli bir kısmı son birkaç günde PEPE Coin’den haberdar olsa da biz 25 Nisan tarihinde PEPE ve birkaç yeni meme tokende ilgi artışına dikkat çekmiştik. Bunu diğerleri de görüp pozisyon aldı.

Yatırımcıların önümüzdeki saatlerde gelecek olası düşüş dalgasına karşı temkinli olması gerekiyor. Diğer taraftan vadeli işlem paritelerinin devreye alınmasından dolayı her iki yöne ani fiyatlamalar görmemiz de olasıdır.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI

 • Cem
  1 ay önce

  Slm. Kardeşim. Bir coinin fiyatı tüm borsalarda aynı mıdır? Binance pepeyi listelerken ilk fiyatı nasıl belirliyor? Okx ten ucuza pepe alıp binanceye transfer eden balinalar olmuş. Buna niçin ihtiyaç duyuyorlar? Tşk…

  0
  • Fatih Uçar
   Fatih Uçar
   1 ay önce

   Selamlar,

   Bu arbitrajdır ve eskiler iyi bilir. Eğer X borsasında 1 dolardan satılan token Y borsasında 1,2 dolarsa transfer ücreti, takas komisyonu gibi maliyetler hesaplanır. Yine de aradaki makas kayda değerse X borsasından alım yapıp Y borsasını tokeni transfer ederek satıp arbitraj kazancı elde edebilirsiniz. Ancak transfer onay süreleri ve komisyonlar eskiye nazaran arbitraj fırsatlarını ciddi anlamda düşürdü. Peki fiyat neden borsalar arasında farklı oluyor? Bunu arz ve talep belirliyor. Eğer y borsasında talep fazla ve arz az ise ortalama piyasa fiyatının üstünde bir fiyat oluşur. Bir coinin fiyatı tüm borsalarda aynı olmaz. Son olarak eğer bir borsada herhangi bir tokenin fiyatı piyasa normalinin üstündeyse orada ilgili kripto paranın yatırma işlemleriyle ilgili bir sorun olabilir. Bu arz kıtlığına yol açtığı için anormal fiyat oluşur ve arbitraj, yatırma işlemindeki sorundan dolayı (eğer çekimler açık ve maliyet anlamında kurtarıyorsa) tek seferlik yapılır. Bugünlerde arbitraj daha çok merkezi olmayan borsalar arasında akıllı sözleşmeler aracılığıyla yapılıyor ayrıca MEV botlar kullanılıyor ki bunun için de yazılım bilgisine ihtiyacınız var.

   0