X


Para Transfer Maliyetlerindeki Çarpıcı Gerçekler ve Bitcoin

07:30
13 Ocak 2016

Dünya Bankası, geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir raporda tüm dünya ülkeleri arasındaki para transferlerinde “havalenin” ortalama maliyetine değindi. Dünya genelinde havale işlemlerinin ülkelere göre oranının gösterildiği rapor çarpıcı bir gerçeği gözler önüne seriyor. Uluslar arası para transfer maliyetleri bitcoin ile karşılaştırıldığında çok yüksek!

Raporu oluşturan veriler, 300 ülkeler arası transfer ağına, 99 havale alan ülke ve 37 havale gönderen ülkenin istatistiklerine dayanıyor. Raporda öne çıkan başlıklar şu şekilde;

 • Uluslar arası havale işlem maliyetlerinin global düzeyde bir önceki çeyreğe göre azaldığı görünüyor. Önceki çeyrekte 7,52% olan ortalama 2015 son çeyrekte 7,37% ye gerilemiş.
 • Dünya ülkelerinin 80%’inde havale işlem maliyeti 10%’un altında.
 • G20 ülkelerinden havale yapma maliyeti ortalama 7,46%.
 • Güney Afrika, G20 ülkeleri içerisinde havale yapmanın en pahalı olduğu ülke.
 • Güney Asya ülkeleri ise ortalama 5,43% havale maliyeti ile en ucuz bölge.
 • Rusya, 1,95%’lik havale gönderme maliyeti  ile dünyanın en ucuz ülkesi. Rusya’yı 5,05% ile Sudi Arabistan takip ediyor.
 • Para göndermenin en pahalı olduğu ülkeler ise 9.72% ile Çin ve 8.89% ile Güney Afrika.
 • Raporda değinilen bir diğer konu ise para gönderme yöntemleri. Posta Merkezleri aracılığıyla yapılan uluslar arası gönderimlerde havale maliyeti 5.88% ile en ucuz yöntem olarak göze çarpıyor. Para transfer merkezlerinin oranı ise 6.24% ile ikinci sırada yer alıyor. Bankalar 11,12%’lik oranla üçüncü ve en pahalı havale transfer maliyeti ile karşımıza çıkıyor.

Dünya Bankası Raporunda her ne kadar Bitcoin ve Blockchain’e dayalı para transfer maliyetlerine yer verilmemiş olsa da bizler sizin için bu konuda ufak bir parantez açmayı ihmal etmedik. Dünyanın hangi noktasına olursa olsun, internetin ulaştığı her hangi bir ülkeye, bölgeye ya da kişiye bitcoin göndermenin maliyeti (en kötü senaryoda bile) ONBİNDE 1 olarak karşımıza çıkıyor.

Örnek olarak bugün itibarı ile 1 Btc karşılığı 1.352,00 TL’yi her hangi bir yere gönderme maliyeti 0,14 TL ile max. 0,50 TL arasında değişiyor. Bitcoin’in asıl güzel tarafı ise; bu maliyet ister 1 TL gönderin isterseniz 100 bin TL gönderin yinede değişmeyecektir. para gönderme infografik

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
 • rasi
  5 sene önce

  Bitcoin de bir ara havale ücreti yok diye reklam yapıyorlar şimdi çıkmış 0,14 tl diye kullanımı artıkça bu işlem ücreti artacağa benziyor.

  14
  • Levent Kurt
   Levent Kurt
   5 sene önce

   1- Bitcoin sisteminin sahibi bir şirket, bir kişi, bir grup ya da bir kurum olmadığı için, Bitcoin reklamı yapmak diye bir kavram yok.
   2- Kullanımı arttıkça bu ücret tam tersi olarak düşüyor, Artmıyor. Biraz daha araştırma yapmanızı öneririm.
   3- İsterseniz transfer ücreti ödemeyebilirsiniz, bu tamamen göndericinin tercihine kalmış bir durum.

   16