X


Özbekistan Kripto Para Birimlerini Yasakladı!

Özbekistan kripto para alımını yasaklıyor.
17:00
25 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para birimleri dünyanın dört bir yanına büyük bir hızla yayılırken, bunu yasaklamaya çalışan hükümetlerin sayısı da hala tam olarak bitmiş sayılmaz. Daha önce kripto paraları yasaklamaya çalışan hükümetlerin bu konuda bir kara borsa oluşmasına sebep olduğu biliniyor olsa da, Özbekistan bu yönde adım atan en güncel ülke oldu.

Finance Magnates kaynağının aktardığı habere göre, ülkedeki vatandaşların kripto para birimi alması tamamen yasaklanacak. Ülkede lisanslı kripto para borsaları bile bulunuyor olsa da, vatandaşların kripto para birimi alamayacağı ancak sadece satabileceği aktarılıyor. Kripto para kullanıcılarının ellerindeki coin’leri satabilmeleri içinse bunu yasal yollarla ele geçirdiklerini ispat etmeleri gerekiyor.

Özbekistan Kripto Paraları Yasaklayabilir Mi?

Yasal yollarla ele geçirildiği kanıtlanamayan varlıkların satışı ise gerçekleştirilemeyecek ve hükümet buna el koymaya kadar giden eylemlere imza atabilecek. Özbekistan kripto para alımını yasaklamayı hedeflese de, bu aslında boşuna bir çaba olarak gözüküyor. Birçok kullanıcı hükümetin önde gelen kripto para borsalarının sitelerini erişime kapatmasına rağmen VPN kullanarak buna erişebilir. Kripto paraların merkeziyetsiz yapısı sayesinde de bunları izlemek neredeyse imkansız bir hal alır.

Özbekistan yeni açıklanan yasak öncesinde Orta Asya içerisindeki en kripto para dostu ülkelerden birisi olarak biliniyordu. Bundan yaklaşık bir sene önce Başkanlık Kararnamesi ile kripto para borsalarının yasal kılındığı ülke, şu an ise tam tersi bir görüntü çiziyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar