X


Ölü Adamın Sandığı Yeniden Harekete Geçti: Bitcoin’ler Binance’e ve Bitfinex’e Gönderildi

Ross Ulbricht, ABD hükümetinin geliştirdiği anonimlik odaklı Tor adlı internet tarayıcısı üzerinden uyuşturucu ticareti yaptığı gerekçesiyle ömüz boyu hapis cezasına mahkum edilmişti.
21:00
3 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Deep Web’in bir zamanlar en karanlık sitesi olan Silk Road’ın admini Dead Pirate Roberts’ın suskun Bitcoin cüzdanı 31 Ağustos’ta 4 yıllık bir aranın ardından harekete geçmişti.

2011 yılında başta uyuşturucu ticareti olmak üzere illegal faaliyetlerin kol gezdiği Silk Road, kısa süre içerisinde 1 milyon aktif üyeye ulaştı. Site üzerinde yapılan  yasa dışı işlem hacminin milyar dolarlara ulaşmasına ABD Senatosu kayıtsız kalamadı. Silk Road’ın sunucuları FBI tarafından tespit edilmiş, sitenin yöneticisi akıl almaz bir operasyonla yakalanmıştı.

Sitenin Dread Pirate Roberts isimli yöneticisi Ross Ulbricht 2013 yılında Kaliforniya’daki bir halk kütüphanesinde Silk Road’un admin panelindeyken suçüstü yakalanmıştı. Yapılan araştırmada Ulbricht’in kurduğu iddia edilen Silk Road adlı Dark Web sitesi üzerinden 30 ayda 1,2 milyar dolarlık uyuşturucu ticareti yapıldığı ortaya çıktı.

Ross Ulbricht ile özdeşleşen 1933phfhK3ZgFQNLGSDXvqCn32k2buXY8a adresindeki 111 bin Bitcoin ve Bitcoin Cash 80 farklı kripto para cüzdanına dağıtılmıştı. Ross Ulbricht’in halen tutuklu olması ise akıllarda soru işaretleri yarattı.

u/sick_silk adlı bir redditör söz konusu Bitcoin cüzdanının kime ait olabileceği konusunda yaptığı çoklu analizin sonuçlarını paylaştı. Dread Pirate Roberts’a ait olduğu tahmin edilen Bitcoin’lerin 11.141 BTC’lik kısmının Bitfinex’e, 4421 BTC’lik kısmının ise Binance’e aktarıldığı ortaya çıktı. Borsalara aktarılan miktar, 111.141 Bitcoin’in %14’üne eşit ve 110 milyon doları aşkın değere sahip.

u/sick_silk isimli kullanıcıya göre bu adres Silk Road’ın yöneticisine, Mt. Gox’un soğuk Bitcoin cüzdanına ya da kendini açıkça belli etmek isteyen Satoshi Nakamoto’ya ait olabilir.

Bir zamanların en popüler kripto para borsası Mt. Gox’ın 2014 yılında hacklenmişti. Rehabilitasyon sürecine girmesiyle Mt. Gox’ın başına getirilen kayyum Nobuaki Kobayashi geçtiğimiz aylarda alacaklıların ödemelerini yapabilmek için sık sık Bitcoin satarak kripto para piyasasını manipüle etmişti. Mt. Gox mağdurları 2019’un ilk çeyreğinde alacaklarına kavuşacak

 u/sick_silk’in sunduğu diğer bir analiz kulağa pek de mantıklı gelmese de satışı Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden Craig  S. Wright’ın kendini kanıtlamak için yaptığı yönünde.

Diğer iddialardan daha gerçekçi olması nedeniyle Bitcoin cüzdanının Silk Road’un yöneticisine ait olduğu üzerinde duruluyor. Hafta sonu olmasına karşın 15.562 Bitcoin’in Binance ve Bitfinex borsalarında satılabileceği ihtimali kripto para piyasasını etkilemişe benzemiyor. Öyle ki haberimizin hazırlandığı sırada Bitcoin 7.200 doların üzerinde seyrediyordu.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar