X


Neden Hardware Wallet Kullanılmalı?

Kripto para yatırımcılarının neden hardware wallet kullanması gerektiğini Ledger CEO'su açıklıyor...
19:00
12 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Fransız şirket Ledger’ın CEO’su Eric Larcheveque’ye göre yatırımlar ister büyük ister küçük olsun yatırımcılar mutlaka hardware wallet kullanmalı…

Nano S’in da tasarımcısı olan şirket 2014 yılında kurulurken kendisini, “Kripto para birimleri için güvenlik ve alt yapı çözümleri geliştiren ve hızlı büyüyen bir şirketin yanı sıra ayırt edici ve özel bir teknolojiden yararlanarak bireyler ve şirketler için Blockchain uygulamaları sunan bir şirketiz.” sözleriyle tanımladı.

Fransız şirket kullanıcılarına iki tane hardware wallet sunuyor:

The Light Ledger Nano s ve dokunmatik ekran Ledger Blue, hem doğrudan 23 kripto parayı destekleyebiliyor hem de üçüncü parti uygulamalarla kullanılabiliyor.

Şirketler söz konusu olduğunda da Ledger Vault kullanılabilir. Bu cüzdan finansal kurumların fonlarını güvende tutmalarını sağlar. Yani şirketler için çok yetkili bir kripto para birimi cüzdan yönetimi olarak tanımlanabilir.

Larcheveque hardware wallet ile ilgili blog yazısında en çok merak edilen “Kripto varlıklarını güvenceye almak için gerçekten bir hardware wallet’a ihtiyaç var mı?” sorusunu da yanıtlıyor. Aslında basitçe “Evet, hardware wallet kullanmalısınız.” cevabını veriyor.

CEO, çoğu insanın kripto paralara ilk giriş yaptığında herhangi bir borsadan bir coin ya da token aldığını ve bu varlıkları borsada bıraktığını dile getiriyor. Larcheveque’ye göre, kişilerin borsalarda sahip oldukları varlıkları üçüncü kişilere emanet etmesi ve yetkilendirmesi doğru değil.

Eric Larcheveque, özel anahtar kavramının neden çok önemli olduğunu ise şu sözlerle açıklıyor:

Kripto para birimine sahip olduğunuzda asıl sahip olduğunuz şey Blockchain ağında işlem yapmanıza izin veren kritik bir bilgi parçası olan özel anahtardır. Yani bu anahtara sahip olan kişi fonları yönetebilir. Bu durumda ‘ne özel anahtar sizin özel anahtarınız ne de kripto paralar sizin kripto paralarınız’ sözleri doğru olur.

Kaynak: Cryptodaily

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar