Mintpal’ın Bir Sonraki Adımı Ne Olacak?

20:25
14 Temmuz 2014
Okuma Süresi: 2 Dakika

Altcoin piyasasının lider exchange markalarından Mintpal, dün yaşadığı saldırı sonucunda büyük darbe aldı. Bu darbenin sebebi Mintpal’a  ait Vericoin (VRC) cüzdanının hacklenmiş olması. Dün yaptığı açıklama ile sistemlerinin başarılı bir saldırıya uğradığını bildiren Mintpal yetkilileri, ellerinde bulunan tüm Vericoinlerin çalındığını duyurdu. Sitedeki tüm VRC işlemleri durdurulurken toplam piyasa değeri 2 Milyon $ ı bulan VRC’nin bulunması için hummalı bir çalışmaya başlandı.

Vericoin yazılımcıları da bu çalışmaya tam destek verdiklerini açıkladı. Bunun yanında VRC’nin işlem gördüğü tüm exchange siteleri bu çalışmaya destek vereceklerini ve çalınan VRC’leri bulmak için ellerinden gelen teknik desteği vereceklerini duyurdu.

Vericoin yazılımcıları tüm gün Twitter hesaplarından yaptığı duyurular ile kullanıcılarını bilgilendirerek çok iyi bir kriz yönetimi başarısı elde etti. Cüzdanda yapılan hardfork ile, tüm çalınan coinler şimdilik eski cüzdanlarına dönmüş durumda. Bu çalışmada Vericoin topluluğunun sisteme ve yazılımcılara olan güveni çok önemli bir rol oynadı.

Bse5Lo0CQAIiqAsVericoin’den yapılan tüm açıklamalar birlikte değerlendirildiğinde ortaya çıkan sonuç, piyasadaki toplam VRC’lerin %30 unu bulan ve Mintpal’ın sorumluluğunda bulunan VRC’lerin geri getirilmesi için yapılan çalışma ile VRC topluluğu gücüne güç katmış oldu. Her ne kadar ufak kayıplara sebep olsa da genel anlamda ciddi bir kenetlenmeye sebep olan bu olay, kripto para topluluğunun önemli dersler çıkarması gereken bir olay olarak kripto para tarihine geçmeyi başardı.

Şimdi Mintpal’ın sonraki aşamada yapacağı hamle merakla bekleniyor. Çünkü yaşanan bu olay nedeniyle pamuk ipliğine bağlı ilerleyen exchange güvenilirliği Mintpal açısından test ediliyor. Mintpal’dan bugün gelen detaylı açıklama, kullanıcılarının bir nebze içini rahatlatsa da diğer altcoinler için aynı riskin devam edip etmeyeceği ilerleyen günlerde anlaşılacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar