Bitcoin Yatırımları İçin Fon Toplama Siteleri

08:30
15 Temmuz 2014
Okuma Süresi: 3 Dakika

2009 yılında hayatımıza giren ve dünyada özellikle genç girişimcilerin dikkatini çeken Bitcoin ve Kripto para teknolojisi 3 yıllık kuluçka döneminin ardından  günlük hayatımızda daha çok karşımıza çıkmaya başladı. Özellikle 2013 yılı sonunda Bitcoin fiyatında yaşanan muazzam artış bu yeni teknolojiyi kaçınılmaz şekilde insanlığın dikkat kesildiği bir nesne haline getirdi.

Bugünlerde ise Bitcoin ve alternatif kripto paralar, fiyatından daha çok teknolojik alt yapısına aldığı yatırımlarla kendisinden söz ettiriyor. Özellikle Milyon dolarlık yatırımlar alan şirketlerin neredeyse tamamı Bitcoin’in fiyatından çok kullanımına yönelik çalışmalar ve araştırmalar yapan şirketlere yapılıyor.

Genellikle genç girişimcilerin takibinde olan bu teknoloji, yatırım bulma noktasında sıkıntılar yaşayabiliyor. İçinde barındırdığı riskler ve yeni bir teknoloji olmasından kaynaklanan ön yargılı yaklaşımlar nedeniyle yatırım alma noktasında rakiplerinden geride kalıyor. Devletlerin ve büyük şirketlerin Bitcoin ve teknolojisine olan bakış açısı yumuşadıkça bu sorunlar da ortadan kalkacaktır. Ancak, geçen bu süreçte risk alarak “bitcoin’e yatırım yapılır mı?” sorusuna “Evet” cevabını erken verenler piyasadaki yerini sağlamlaştırıyor.

Bitcoin’e Yatırım Yapmak ya da Yapmamak, İşte Bütün Mesele Bu!

Sizler için dünyanın en çok fon toplayan 3 sitesini inceledik ve dünyada Bitcoin ile ilgili fon toplama girişimlerinin ne durumda olduğunu  araştırdık. Bitcoin tanıtım filmlerinden madencilik sistemlerine, Exchange sitelerinden ATM cihazlarının üretimine kadar bir çok fikre ilişkin fon toplama girişimleri bulunuyor. Sonuçları yorumlamak ise size kalıyor;

kickstarterKickstarter

Dünya’nın en büyük fonlama sitesi olarak kabul edilen Kickstarter’da toplam 18 Bitcoin girişimi fon toplama yarışına girmiş. Bu girişimlerden 5 tanesi hedeflediği fon tutarına ulaşmayı başarmış. 5 fikrin aldığı toplam yatırım ise 185.000 USD’nin üzerinde. Ancak buradan çıkan sonucu 5 başarılı ve 13 başarısız girişim olarak yorumlamamak gerekiyor. Çünkü diğer iş fikirleri de ciddi bir destekçi kitlesine ulaşmış. Fakat işin başlaması için gereken fon değerine ulaşamadığı için kapatılmış durumda.

indegogoIndiegogo

Bitcoin ve diğer kripto paralarla ilgili 100’den fazla projenin yer aldığı Indiegogo’da bugüne kadar 125.000 USD’den fazla fon toplanmış Ancak bu fonların genel olarak hedeflenen fona ulaşmamış olması dikkat çekiyor. Bitcoin ile ilgili sadece 3 proje %100 ve üzerinde başarıya ulaşmış. Bunların toplamda aldığı fon 77.000 USD.

Rockethub

Rockethub’da Bitcoin ile ilgili 7 fon girişimi bulunuyor. Bu 7 projenin fon toplama süreci halen devam ediyor. Toplamda alınan fon, 10.000 USD’nin biraz altında kalıyor.

Bu üç fonlama sitesinin yanında sadece Bitcoin kabul eden Fonlama sitelerinin de ciddi rakamlara ulaştığını fark ettik. İlgilenen okuyucularımız Coinfunder ve Bitcoinstarter sitelerini inceleyebilir.

Bitcoin teknolojileri için halen erken yatırım sürecinde olduğumuzu ve yatırımların daha da artacağını düşünüyoruz. Bize göre ortaya çıkan en önemli gelişme, Bitcoin’in fiyatının ne olacağına ilişkin algının yavaş yavaş dağılıyor olması ve milyonlarca dolarlık yatırımların Bitcoin’in kullanımının ve yaygınlaşmasının gelişmesine odaklanmasıdır.

 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar