Milyonluk Kar Açıklayan Altcoin Uzun Vadede Alınır Mı?

Bu altcoin merkeziyetsizlik ilkelerini çiğnedi ancak yaptığı bu şey kripto kışında ona yardım ediyor.
23:00
5 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Altcoinlerin fiyatları aralık ayındaki diplere göre bir miktar toparlandı ve yatırımcılar artık alım yapmaya başlıyor. Son toparlanma bir boğa tuzağı gibi görünse de 2022 performansına göre önümüzdeki boğa sezonunda kazanç getirme potansiyeli olan altcoinler tespit edilebilir. Bunlardan biri de milyonluk kazanç açıklayan bu altcoin olabilir.

MakerDAO (MKR) Kazançları

TVL açısından DeFi sektöründe zirvede bulunan akıllı sözleşme MakerDAO dün yerini Lido DAO’ya kaptırdı. Ancak, protokol yılmadı ve DAO‘yu büyütmek için fon oluşturmaya ve yatırım yapmaya devam ediyor. Son verilere göre MakerDAO yaptığı kripto alanı dışındaki yatırımlarından yaklaşık 2,8 milyon dolar kazanç elde etti. Monetalis Clydesdale olarak da bilinen MIP65, kısa vadeli tahvillere ve ETF’lere yatırım yapmak için MakerDAO sermayesini dağıtan protokoldeki bir kasadır. MakerDAO, MIP65 aracılığıyla çeşitli kısa vadeli tahvillere yaklaşık 500 milyon USDC dağıtmıştır.

Öncelikle 2 emtiaya yatırım yapıldı. Bunlar IB01 ve IBTA’dır. IB01 bir yıllık ABD hazine tahvillerinin, IBTA ise bir – üç yıllık ABD hazine tahvillerinin izleyicisidir. Fonların çoğunluk bölümü IB01’e yatırılmıştı ve bu da toplam kasa yatırımlarının yaklaşık %69,8’ini oluşturuyordu.

MKR Alınır Mı?

MakerDAO, merkezi olmayan finans anlatısını attığı adımlarla baltalasa da kripto dünyası dışında yaptığı yatırımlar ona fayda sağladı. Sadece tahvil değil, MakerDAO tarafından yapılmış farklı yatırımlar da bulunuyor. Mesela geçtiğimiz ay Huntington Valley Bank’a 100 milyon dolarlık DAI dişiisi açtılar ve avro cinsinden teminatlı tahvillere de yatırım yapıldı. Dune Analytics tarafından sağlanan verilere göre, protokol tarafından elde edilen gelir son üç ayda artmaya devam ettiği için MKR ekibi en azından şimdilik doğru yolda.

Fakat bir sorun var. Kripto para kışı protokoldeki aktif kullanıcıları olumsuz etkiledi. Messari tarafından sağlanan verilere göre protokoldeki tekil kullanıcı sayısı %54’ün üzerinde düştü. Fakat Santiment tarafından sağlanan verilere dayanarak, MKR’nin hacminin son yedi gün içinde 14 milyondan 38,6 milyona çıktığı gözlemlendi. MKR‘nin fiyatı da bu büyümeye paralel olarak arttı. Fakat yatırımcıların çoğu zararda bekliyor. Yani kısa vadeli yükselişler gelen satışlarla sınırlandırılabilir. Ancak kripto kışını, kripto dışındaki yatırımların getirilerinin de desteğiyle azaltan MakerDAO uzun vadede güçlü duruşunu sürdürecek gibi görünüyor.

Dört saatlik grafikte RSI nötr bölgeyi geçti. Yazı hazırlandığı sırada 528 dolardan alıcı bulan MKR Coin eğer 542 dolar üzerinde kapanışlar yapabilirse 571 dolara kadar yükselebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar