reklamı kapat

“Merkez Bankası Dijital Para Birimleri Muazzam Bir Gelecek Vaat Ediyor”

IMF Genel Müdür Yardımcısı’na göre CBDC’ler stablecoin’lerle mücadelede kullanılabilir.
11:00
21 Mart 2020

Uluslararası Para Fonu (IMF) Genel Müdür Yardımcısı Tao Zhang, Merkez Bankası Dijital Para Birimi’nin (CBDC) geliştirilmesi konusunda açıklamalar yaptı. Zhang konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda yeni bir varlık sınıfı olarak CBDC’lerin özellikle gelişmekte olan dünya için muazzam bir gelecek vaadinde bulunduklarını iddia ediyor.

CBDC’lerin Faydaları

Zhang, CBDC’lerle ilgili açıklamalarını Londra Ekonomi Okulu tarafından düzenlenen bir konferansta dile getirdi. Zhang CBDC’lerin; özellikle hızlı, kesintisiz transferler sağlayabileceğini ve banka kullanmayan kişiler için finansal hizmetler sağlayabileceğini, bunun da finansal alana birçok avantaj getireceğini ifade etti.

Bununla birlikte özellikle küresel ekonomi genelinde bir devrimin sürdüğünü ifade eden Zhang, merkez bankalarının eskiye dönmekten kaçınmak için inovasyon yapmaları gerektiğini kabul etti. Zhang CBDC’lerin “düzenlenmesi zor olan ve finansal istikrar ve para politikası aktarımı için risk oluşturabilecek” stablecoin’lerle mücadele edebileceğini ileri sürdü.

Dollarization

Ayrıca Zhang, bu varlıkların kitlesel olarak benimsenmesi ile ortaya çıkabilecek zorluklara da dikkat çekti. En önemlisi, mevcut küresel finansal alan sınırsız dijital para birimlerini içerecek şekilde tasarlanmadı. Böylece bir veya birkaç seçkin güçlü CBDC dünyaya hakim olabilir. Bu olasılığı Zhang, “dollarization” olarak nitelendirdi ve şu ifadeleri kullandı:

Bir yandan uluslararası bir değişim aracı olarak kullanılan bir CBDC şu anda maliyetli, yavaş ve şeffaf olmayan sınır ötesi ödemelerin verimliliğini artırabilir. Ancak aynı zamanda sınır ötesi kullanılabilir CBDC, yüksek enflasyon ve colatil döviz kurları olan ülkelerde para ikame olasılığını (dollarization) artırabilir ve bu nedenle merkez bankasının bağımsız bir para politikası yürütme yeteneğini azaltabilir.

Zhang tarafından getirilen ilginç bir öneri ise bankaların “sentetik CBDC” olarak adlandırdığı geleneksel para destekli dijital para birimleri oluşturma olasılığıydı. Bu tür token’lar Zhang’a göre, bankacılık sektörünün bu dijital varlıkların yönetimi ile ilgili zorlukları üstlenmesini sağlayabilir.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun
ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.