X

Madencilik Devi Bitmain, Küçülme Adımları Atmaya Devam Ediyor

İşten çıkarma haberlerinin ardından Bitmain Teksas’taki madencilik tesisini kapattığını açıkladı...
16:00
9 Ocak 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dünyanın en büyük Bitcoin madencilik makine üreticilerinden ve madencilerinden biri olan Bitmain, Texas madencilik çiftliği operatörü DMG Blockchain Solution ile yönetim anlaşmasını feshetti.

Kararın Sebebi: Finansal

Vancouver merkezli DMG Blockchain resmi açıklamasında iki firmanın, DMG’yi halihazırda 15.000 “yeni nesil” madencilik makinesinin kurulu olduğu Bitmain’in Teksas madencilik çiftliğinin operatörü olarak belirleyen mevcut anlaşmayı karşılıklı olarak durdurmaya karar verdiklerini açıkladı. Kanadalı firmanın açıklamalarına göre bu karar, finansal nedenlerle alındı. Çünkü madencilik faaliyetlerine harcanan miktarın operasyonel verimliliklerin çok sütünde olduğu belirtildi. Ancak yapılan açıklamalara göre iki firma farklı alanlarda ortaklık kurma çabalarına devam edecek.

Bunların yanında Bitmain, Ekim 2019’da Rockdale, Teksas merkezli madencilik çiftliğini başlattı. Bitmain bu tesisin “dünyanın en büyük madencilik tesisi” olacağını ifade etmişti. Tesisin gelecekte 300 MW’ın üzerinde bir kapasiteye sahip olması bekleniyordu.

Öte yandan tesisin hala faaliyette olup olmadığı ve Bitmain’in Texas madencilik çiftliği için yeni bir operatör kiralayıp kiralamayacağı ya da tesisin kendisini yönetmeyi seçip seçmeyeceği ile ilgili net bir açıklama yapılmadı. Ayrıca Bitmain’in bir çalışanın yaptığı açıklamaya göre firma, bir takım işten çıkarmalar yapıyor ve küçülmeye gidiyor…

Diğer İşbirlikleri Devam Edecek

Bunların yanında DMG Blockchain ve Bitmain, DMG Blockchain’in yaptığı açıklamalara göre, DMG’nin Christina Lake madencilik tesisi de dahil olmak üzere diğer madencilik tesisleri için olan işbirliklerine devam edecek.

Öte yandan dünyanın dört bir yanındaki madenciler, bol miktarda doğal kaynağın ucuz elektrik ürettiği Teksas’a artan bir ilgi gösteriyor. Bu haftanın başlarında Bloomberg, Japon finansal hizmetler şirketi SBI Holdings ve internet servis sağlayıcısı GDO internetin, Northern Bitcoin AG tarafından işletilen Rockdale, Teksas merkezli bir tesiste Bitcoin madenciliğini başlatmak için bir anlaşmaya vardığını bildirdi.

Kaynak: The Block

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar