reklamı kapat

Madencilerin Yeni Gözdesi: Moğolistan

Dünya genelindeki madencilik firmaları zarara uğradıklarını açıklarken Moğolistan’da faaliyet gösteren firmalar büyüme planları yapıyor…
12 Ocak 2019
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Ucuz elektrik ve soğuk hava Bitcoin madenciliği için belki de en önemli iki unsur ve Moğolistan ikisine de sahip… Dolayısıyla Çin’in güneyiyle Rusya’nın kuzeyinde bulunan bu ülke Japon Bitcoin madencilerinin ilgisini çekmeye başladı.

Mevcut piyasa koşulları sebebiyle diğer ülkelerde yapılan madencilik faaliyetleri şirketleri zarar uğratmaya başladı. Ancak Moğolistan’da madencilik hala karlı bir şekilde yürütülebiliyor.

Tokyo merkezli elektronik cüzdan şirketi Ginco’nun Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur’da iki maden işletmesi var. İşin ilginç tarafı ise dünya genelindeki madencilik firmaları piyasanın durumu sebebiyle kepenk indirdiği sırada Ginco madencilik faaliyetlerine başladı. Bunun yanında Ginco’nun şu anda 600 madencilik cihazının bulunduğu ve bunu 2019’un ilk çeyreğinde 1.000’e çıkarmayı planladığı da biliniyor.

Firmanın icra kurulu başkanı Yuma Furubayashi 11 Ocak’ta Nikkei Asian Review’e verdiği röportajda bu durumla ilgili, “İş ortamı giderek daha da sert bir hal alıyor ama hala kar elde edebiliyoruz” açıklamasını yaptı.

Ancak her madencilik firması Ginco gibi düşünmüyor. Hatta son zamanlarda dünya devi madencilik firmalarının işten çıkarma haberleriyle ya da büyük zarar ettikleri haberleriyle sık sık karşılaşıyoruz. Örneğin Japonya merkezli GMO Internet INC., 24 milyar yen zararın ardından Aralık ayında faaliyetlerinin bir kısmını durdurduğunu açıkladı. GMO’nun yanı sıra Amerika merkezli Bitcoin madencilik firması Giga Watt Kasım ayında iflas başvurusunda bulundu…

Tüm bu kötü haberlerin yanında Ginco hala kar edebildiğini hatta büyümeyi hedeflediğini açıklayınca Japon madenciler de Moğolistan’ın iyi bir tercih olabileceğini düşünmeye başladı.

Enerji maliyetleri ve soğuk hava madencilik şirketleri vazgeçilmez noktalar. Nikkei Asian Review, bu noktaların şirketlerin kar denklemlerinde kilit faktör olduğunu belirtiyor. Moğolistan’daki elektrik fiyatlarının Japonya’ya oranla 3 kar daha ucuz olması da doğal olarak ülkeyi madenciler için cazip kılıyor.

Örneğin, Japonya merkezli bir girişim olan iTools geçtiğimiz yaz Moğolistan’da madencilik faaliyetlerine başladığını açıkladı. Hatta şirket yakın zamanda yaptığı bir açıklamada büyümeye gitmeyi planladığını dile getirdi.

Kaynak: News.bitcoin

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.