reklamı kapat

Piyasalarda Büyük Değişim Başlayabilir

Uzun süredir aktif olmayan Bitcoin cüzdanlarında yeniden hareketlenmeler var...
12:00
12 Ocak 2019
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Bir kripto araştırma grubuna göre, uzun zamandır uykuda olan bazı Bitcoin cüzdanları yeniden aktif hale gelmeye başladı. Eğer bu veriler doğruysa büyük fiyat hareketlerinin önü açılabilir.

Bitcoin’in tarihi boyunca, uzun süredir herhangi bir işlem gerçekleştirmemiş cüzdanların yeniden aktif hale gelmesi dramatik bir şekilde piyasa açısından olumlu fiyat hareketleriyle sonuçlandı. Ancak bunun yanında son yapılan araştırmada tanımlanan cüzdanların çoğu büyük miktarda Bitcoin’e sahip. Dolayısıyla bu cüzdanların sahipleri Bitcoin’lerini satmaya da hazırlanıyor olabilir.

Balinalar alım mı yapacak satış mı yapacak?

Bloomberg’in dijital varlık araştırma grubu Flipside Crypto tarafından yapılan analizlerde yer alan raporlara göre, uzun süredir işlem yapmayan Bitcoin cüzdanları yeniden hareket geçti. Geçmiş deneyimlere dayanarak, “uyuyan cüzdanların uyanması” olarak tanımlayabileceğimiz bu durumun, kripto para piyasasında yüksek fiyat volatilitelerine sebep olabileceğini söylemek çok da yanlış olmaz.

Araştırmaya konu olan cüzdanların pasif geçirdikleri süre 6 ay ile 2,5 yıl arasında değişiyor. Flipside Crypto’ya göre, bu cüzdanların yeniden aktif olma zamanları ise Ekim 2018’ rastlıyor. Ancak 2019 yılına girdiğimizden beri bu eğilimde ciddi bir artış görülüyor. Bugün dolaşımdaki Bitcoin’lerin yaklaşık %60’ı geçen ay yeniden aktif hale gelen cüzdanlarda tutuluyor.

Flipside Crypto’nun araştırma ekibinden Eric Stone Bloomberg’ verdiği röportajda konuyla ilgili şunları dile getiriyor:

Bu kesinlikle büyük bir değişim… Şu an fiyat dalgalanmaları için normalden daha fazla potansiyel var.

Öte yandan Stone, dolaşımdaki aktif Bitcoin sayısının 2018 yazından bu yana %40 arttığını dile getirdi. Araştırmacı ayrıca tarihe bakıldığında benzer cüzdan hareketleriyle fiyatlardaki büyük değişimlerin aynı zamana denk geldiğini de ifade etti. Stone bu durumun örneklerinin hem 2015’te hem 2017’de yaşandığını belirtti.

Bunların yanında sadece 1000 cüzdanın halihazırda dolaşımda olan Bitcoin’in beşte birine sahip olduğu belirtiliyor. Bu cüzdanların çoğu da Bitcoin’in fiyatının düştüğü ve çıktığı son iki yılda pasif haldeydi. Flipside Crypto’nun araştırmasına göre bu cüzdanlar yeniden aktif hale geldi. Dolayısıyla cüzdan sahipleri alış ya da satış yapma hazırlığında olabilirler…

Stone bu konuyla ilgili şu yorumu yapıyor:

Bu cüzdanların son zamanlarda harekete geçmiş olması, yakın zamanda daha da aktif olabileceklerine inanmamızı sağlıyor. Başka bir ifadeyle: İki yıl daha pasif kalmaları için hiçbir neden yok.

Bunların yanı sıra Chainalysis yaklaşık üç ay önce yaptığı araştırmada Flipside Cypto’nun aksi veriler sunmuştu. Chainalysis yaptığı araştırmada fiyat hareketliliklerinden balinaların sorumlu olmadığı sonucuna ulaşmıştı.

Ancak Stone’un da değindiği gibi cüzdan sahipleri alış ya da satış planları yapıyor olabilir. Her iki durumda da piyasa balinalarının yeniden harekete geçmiş olması bizi heyecanlı günlerin beklediğini gösteriyor olabilir…

Kaynak: Newsbtc

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.