X


Volatilitenin Sorumlusu Balinalar Mı?

Hepimizin bildiği gibi son ayları saymazsak Bitcoin piyasası iniş ve çıkışlarla dolu. Peki, bu hareketliliğin sorumlusu Bitcoin balinaları mı?
11:00
11 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Blockchain araştırma firması Chainalysis tarafından yapılan yeni bir çalışma, Bitcoin balinalarının fiyat hareketliliklerinden sorumlu olmadığını gösteriyor. Firma bu çalışma için 1 milyon BTC’nin (yaklaşık olarak 6,3 milyon dolar) sahibi olan en büyük 32 Bitcoin cüzdanını inceledi.

Bitcoin balinaları, büyük miktarda BTC sahibi olan ve piyasadaki fiyat hareketlilikleri üzerinde etkili oldukları söylenen bireyler ya da kurumlar olarak biliniyor. Ancak Chainalysis verilerine göre, “Bitcoin balinaları farklı bir grup ve bunların yalnızca üçte biri aktif yatırımcı. Ayrıca bu yatırım balinaları piyasayı değiştirecek kadar büyük işlemler gerçekleştirme kabiliyetine sahip olsalar da topluluğun aksine hareket ediyorlar ve fiyatlar düşünce satın alıyorlar.”

Araştırma sırasında şirket 32 Bitcoin cüzdanını dört gruba ayırdığını açıklıyor. Buna göre en aktif grubu, borsalarda düzenli olarak BTC ile işlem yapan yatırımcılara ait dokuz cüzdan oluşturuyor. 332 bin Bitcoin sahibi olan bu grup yaklaşık olarak 2 milyon doları kontrol ediyor. Ancak bunların yalnızca üçte biri Bitcoin’i aktif olarak kullanıyor ve çoğunun piyasaya 2017 yılında girdiği biliniyor.

Araştırmanın ikinci grubu da yine yaklaşık 332 bin Bitcoin’e sahip 15 yatırımcının yer aldığı madencilerden ve erken benimseyenlerden oluşuyor. Bu grubun işlem faaliyetlerinin “aşırı derecede düşük” olduğunu belirten çalışmaya göre bu grupta yer alan çoğu yatırımcı BTC fiyatının yükseldiği 2016-2017 yılları arasında piyasadan çekildi.

Diğer iki kategoriyi ise 125 bin BTC ve 790 milyon dolar aktif değere sahip üç “suçlu” cüzdanı ve 212 binden fazla BTC’yi barındıran “kayıp” cüzdanlar oluşturuyor. Araştırmaya göre, 2011 yılından beri kayıp cüzdanlardan hiçbir işlem yapılmadığı ortaya çıkıyor.

Yatırım balinalarının analizinde ise 2017 ve 2018 yıllarındaki büyük düşüşler sırasında net alıcılar olmalarına karşın fiyat hareketliliklerini etkilemedikleri belirtiliyor. Çalışmada konuyla ilgili şu satırlar yer alıyor:

Ortaya çıkan net aktiviteler, yatırım balinalarının büyük miktarda BTC satmadığını tam tersine 2016 ve 2017 sonlarındaki düşüşlerde kesin alışlar yaptığını gösteriyor. Bu da Bitcoin balinalarının genellikle düşüş zamanlarında alım yaptığını dolayısıyla piyasada istikrarı bozmaktan ziyade istikrar sağladığını gösteriyor…

Chainalysis’in bu araştırmasına göre, Bitcoin balinalarının piyasayı dengede tuttuğu söylenebilir. Ancak Aralık 2017’de BTC fiyatının birden 19.000 dolara yükseldiği sıralarda mevcut Bitcoin’in %40’ına sahip olan 1000 kişinin aynı anda Bitcoin’lerini satmaları durumunda ne olacağı konusunda duyulan endişeleri de unutmamak gerekir…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar