X


Litvanya MB Yeni Dijital Para Araştırmasını Yayınladı!

Litvanya Merkez Bankası dijital paralar hakkındaki son araştırmasını yayınladı.
15:00
11 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimlerinin elde ettiği yükselişe ek olarak, sosyal medya devi Facebook’un kendi dijital parası Libra‘yı tanıtması kesinlikle dünyanın dört bir çapındaki merkez bankaları için bardağı taşıran son damla oldu.

Litvanya Merkez Bankası Dijital Paraları Araştırıyor

Teknolojiden ve finansal ilerlemeden geri kalmak istemeyen birçok merkez bankası dijital paralar veya blockchain tabanlı araştırmalara hız verirken, bazıları kendi dijital parasını piyasaya sürmeyi planlamaya bile başladı. Litvanya Merkez Bankası da merkez bankası destekli dijital para (CBDC) konusuna hız veren ve bu konuda en güncel araştırmasını yayınlayan kurumlardan birisi oldu.

Bu tip dijital para birimlerinin riskleri olduğuna değinilen araştırmada, farklı CBDC türlerinin farklı özelliklerle geldiğine de dikkat çekildi. Bu türler arasında sadece kurumsal firmalara dağıtılan tür, bireysel yatırımcıların da kullanımına sunulan tür ve faiz kazanma seçeneği sunan tür olduğu belirtildi.

Litvanya Merkez Bankası Kurul Üyesi Marius Jurgilas konu hakkında yaptığı açıklamada ise şunlara değindi:

”Dijital varlıklar ve para birimleri sektörünün ne kadar hızlı geliştiğine tanıklık etmek oldukça ilginç. Bu durum normal bir süreçte ilerlemiyor ve doğal olarak regülatörleri zor durumda bırakıyor. Bu durum aynı ebeveynlik yöntemleri çağ dışı kalmış anne babaların çocuklarını kontrol etmeye çalışmasına benziyor.”

Eski FED Başkanı Alan Greenspan da geçtiğimiz günlerde CBDC konusuna değinmiş ve bunun saçma olduğunu, ABD’nin egemen para biriminin geride bırakılamayacağını düşündüğünü ifade etmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar