X


Kripto Vergi Uygulaması 130 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Çağın getirdiği ihtiyaçları karşılayabilmek için yola çıkan TaxBit bugün aldığı yatırımla birlikte Unicorn seviyesine yükseldi.
22:02
12 Ağustos 2021

Kripto vergi girişimi TaxBit son yatırım turunu başarıyla tamamladı. Şirket aldığı 130 milyon dolar yatırım ile 1,3 milyar değerlemeye ulaştı. Unicorn seviyeye yükselen şirket son yatırımla birlikte ABD ve İngiltere ‘de yeni ofisler açacak. Bu tarz kripto odaklı girişimlerin unicorn seviyeye yükselmesiyle birlikte ekosistem hızla büyümeye devam ediyor.

TaxBit Yatırım Turunu Tamamladı

Amerika merkezli kripto vergi yazılımı üreten TaxBit bugün yaptığı duyuruda son yatırım turunu başarıyla tamamladığını ilan etti. Pompliano, Tiger Global, Paradigm, 9Yards Capital, Sapphire Ventures ve Madrona Venture Group’un katılımıyla TaxBit için 130 bin dolarlık bir B Serisi finansman turu yapıldı.

Şirket aldığı bu yatırımla birlikte ABD ve İngiltere’de yeni ofisler açarak daha fazla kurumsal müşteriye ulaşacak. Mart ayında A serisi yatırım turunu tamamlayan şirket Seattle ofisini açmıştı. Vergi mükelleflerine İç Gelir Hizmeti veya IRS aracılığıyla kripto ile ilgili veri analizi ve vergi hesaplama desteği sunan TaxBit yakın gelecekte doğacak büyük bir ihtiyacı karşılıyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Senato tarafından tartışılan vergi düzenlemesiyle eş zamanlı olarak yapılan yatırım turu yoğun ilgi gördü. TaxBit yetkilileri son geçen düzenlemenin temsilciler meclisinde onaylanmasıyla birlikte birçok vergi sorununa çözüm üretecek.

TaxBit Nedir?

Türkiye’deki Logo ve benzeri muhasebeleştirme yazılımlarına benzeyen bu uygulama vergi mükelleflerine birçok kolaylık sunuyor. Faaliyetlerine 2018 yılında başlayan TaxBit vergi kurumları ile vergi mükellefleri arasında uyumlu iletişimi kurguluyor. Şirketin Gemini gibi birçok devasa markayla kurduğu ortaklıklar bulunuyor.

Mevcut vergi yazılımlarının aksine, çağa ayak uyduran ve ihtiyaçları karşılayan TaxBit’in en başta kripto para komisyoncuları tarafından kullanılması bekleniyor. Birçok şirket bilançolarına kripto varlıkları ve özellikle Bitcoin’i ekledi. Ancak bunun vergilendirme sürecinin ne şekilde olacağıyla ilgili soru işaretlerinden kurtulamadı. İlerleyen süreçte bireysel müşterilere de hizmet etmesi planlanan projenin Türkiye dahil birçok ülkede kullanılması mümkün olacak. Yapmış olduğunuz işlemlerden doğan vergi maliyetlerinizi TaxBit ile kolayca takip ederek mevcut düzenlemeler ışığında bunları yönetebileceksiniz.

Türkiye’de henüz bu alanda hayata geçirilmiş bir uygulama bulunmuyor. Regülasyonların oturmasıyla birlikte önümüzdeki yıllarda bu tarz uygulamaların yerli versiyonlarını görebiliriz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI