reklamı kapat

“Kripto Paraları SEC Düzenlememeli”

Bir ABD kongresi üyesi SEC'in kripto paralar hakkında belirsiz duruşunu eleştirdi.
12:00
14 Ocak 2019
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Florida kongre üyesi Darren Soto kripto paraların ABD Borsalar Ve Piyasalar Kurumu SEC’in değil, Emtia Ve Vadeli İşlemler Komisyonu CFTC’nin yetki alanında olması gerektiğini ifade etti.

Demokratik parti üyesi dijital değerlerin daha iyi sınıflandırılması gerektiğini belirtti. Cheddar’a verdiği röportajda dijital değerlerin geleceğini değerlendirdi ve pazarın korunabilmesi adına daha fazla düzenleme yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Menkul kıymet yasaları oldukça sıkı ve pazarı kötü yöne sürükleyebilir. Menkul kıymet olmayan bir şeyi bu sınıflandırma altına alırsanız çok ağır bir karar olur. Piyasanın güveninin yerine gelebilmesi için sınıflandırmanın da netlik kazanması gerekiyor.

Soto’ya göre kripto paralar SEC’in yetki alanına girmiyor, kongre üyesi CTFC’nin düzenlemeleri yapması gerektiğine inanıyor. Soto 2018’de fiyat manipülasyonları dosyasını CTFC’ye götürmüştü. Kongre üyesi bunun ardından sanal pazar ve düzenleme yasa tasarısını hazırlamıştı.

Kripto paraların sınıflandırılması son yıllarda sıklıkla tartışıldı. Federal bazda çalışan kurumlara rağmen ABD halen sınıflandırma konusunda ayakları yere basan bir duruş gösteremedi. ABD vergi kurumu IRS kripto paraları mülk olarak kabul ediyor ve federal vergilere tabi tutuyor. SEC kripto paraları ve itibari para birimlerini ayrı tutmuyor ancak ICO’ları menkul kıymet olarak tanımlıyor. SEC’in ETF’lerde hızlı karar verememesinin sebeplerinden bir tanesi dijital değerlerin tanımlanmasındaki sıkıntılar olabilir. SEC’in henüz kesin bir karar vermemiş olması beraberinde olumlu sonuçları da getirebilir, kongre üyeleri bu kararı etkileyebilir. Soto’ya göre CTFC çok daha kolay bir biçimde kripto para işlemlerini sınıflandırabilir.

Circle CEO’su Jeremy Allaire verdiği bir demeçte kripto paraların yasallaşmasının önündeki en büyük engelin SEC olduğunu ifade etti. SEC’in belirsizliğinin piyasaya zarar verdiğini dile getiren Allaire, emtia ya da para birimi olarak kabul gören kripto paraların daha hızlı gelişeceğini öne sürdü.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.