reklamı kapat

“Yasal Düzenlemelerin Önündeki En Büyük Engel: SEC”

Circle'dan firma yetkilileri kripto paraların yasal düzenlemeleriyle ilgili görüşlerini paylaştı...
11 Ocak 2019
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Goldman Sachs destekli kripto para finans platformu Circle’ın CEO’su ve kurucu ortağı, günümüzde kripto paraların yasal olarak düzenlenmesinin önündeki en büyük engelin Amerika Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu olduğunu dile getirdi. CEO’ya göre, SEC çeşitli kripto varlıkların nasıl tanımlanacağına dair eksikleri tamamlarsa yasal düzenlemelerin önündeki en büyük engel kalkmış olacak.

Jeremy Allaire 10 Ocak’ta reddit’te başlattığı AMA (ask me anything) paylaşımlarında, Circle kurucu ortağı Sean Neville ve firmanın farklı temsilcileriyle beraber görüşlerini dile getirdi.

Allaire payaşımlar sırasında yöneltilen, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) gibi düzenleyici kurumların kripto endüstrisini “eğitmeye çalışma” çabalarıyla beraber Circle’ın karşılaştığı sorunlara ilişkin soruya şu şekilde cevap verdi:

Karşılaştığımız ve acil olarak giderilmesi gereken en büyük eksik, SEC’ten çeşitli kripto varlıklarının nasıl sınıflandırılacağı konusunda özel bir rehberliğin gelmemesi. Birçoğunun genel anlamda para ve emtia olduğuna inanıyoruz. Ancak menkul kıymetler konusunda daha fazla spesifik olunması gerekiyor. Bu netlik birçok piyasa faaliyetinin kapılarını açabilir. Aynı zamanda kripto bazlı menkul kıymet piyasasının büyümesini de sağlayabilir.

Ayrıca Allaire, Circle’ın kripto-kripto işlemlerindeki vergi uygulamalarının değiştirilmesi gerektiğine inandığını da dile getirdi. Bunun yanında Fransa’nın kripto-kripto vergi uygulamalarında yasal değişiklik yapma konusunda tüm dünyadan bir adım ileride hareket ettiğini de ekledi.

Gönderiler sırasında dikkat çeken bir başka konu da Monero (XMR) gibi gizlilik odaklı altcoin’ler oldu. Birçok reddit kullanıcısı Circle’ın bu konudaki yaklaşımını detaylı olarak öğrenmek istediğini dile getirdi.

Bu konuyla ilgili Circle CCO’su ve baş danışmanı Robert Bench, Amerika’da gizlilik odaklı kripto paralar ile ilgili herhangi bir mevzuatın henüz olmadığını ifade etti. Ancak buna rağmen Circle’ın risk değerlendirmesi yaparken bu hesapları kullanabileceğini belitti.

Öte yandan düzenleyicilerin gündeminde gizliliğin ve kara para aklama ile mücadelenin olduğunu belirten Bench, “Akıllı endüstri ve hükümetler gelecekte kripto paraların şeffaflık konusunda sağlayabileceği kolaylıkları küçümsüyor” yorumunu yaptı.

Bildiğimiz gibi SEC hem belirli sınıflandırmalar yapmayı ve ETF’ler ile ilgili net kararlar vermeyi uzun süredir erteliyor. Uzmanlar da bekleme esnasında, ne zaman onaylanacağı ya da onaylanırsa piyasaya etkisinin nasıl olacağı konusunda görüşlerini kripto para dünyasıyla paylaşıyor. Allaire’nin de değindiği gibi SEC’in net kararlar vermesi piyasayı hareketlendirmenin yanı sıra benimsenmeyi arttırabilir.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.