reklamı kapat

Kripto Paralar Nerede “Para” Olarak Tanındı?

ABD'nin Wyoming eyaletinde kabul edilen tasarıya göre kripto paralar para olarak tanındı.
08:00
2 Şubat 2019

Kripto paralar son zamanlarda devletlerin gündeminde sıkça yer almaya başladı. Yükselmeye ve birçok kullanıcı tarafından benimsenmeye tüm hızıyla devam eden kripto paralar finansal dünyamızdaki varlığını artırmayı da başarıyor. CoinTürk okurlarıyla paylaştığımız bu haberde ABD’nin Wyoming eyaletindeki bir tasarıdan ve bu tasarını bir dönüm noktası olabileceğinden bahsetmiştik. İşte o tasarı eyalet yetkilileri tarafından kabul edildi ve kripto paralar “para” olarak tanındı.

Wyoming Kripto Tasarısı

Wyoming eyaletindeki kanun yapıcı yetkililer 18 Ocak 2019 tarihinde kripto paralar konusundaki bir tasarıyı gündeme getirmişlerdi. Tasarı aracılığıyla kripto paraların sınıflandırılmasının daha net bir şekilde gerçekleştirilmesi hedefleniyordu. O tasarı kabul edildi ve kripto paralar artık itibari para birimleri gibi tanımlanıyor.

Cointelegraph tarafında geçmişte yayımlanan bir habere göre söz konusu tasarının kripto paraları üç farklı kategoriye ayıracağı ifade ediliyor: Dijital müşteri varlıkları, dijital menkul değerler ve sanal para birimleri. Bu üç kategoriden birisine karşılık gelen herhangi bir dijital varlık tasarıya göre kişisel bir mal olarak tanımlanacak. Başka bir deyişle sanal paralar itibari paralarla aynı şekilde değerlendirilecek.

Bankalara Kripto Yetkisi

Wyoming eyaletinde kabul edilen yeni tasarının bankalara da kripto paralarla ilgili çeşitli yetkiler sunduğu ifade ediliyor. Buna göre bankaların dijital varlıklar için saklama hizmetleri sunmasına izin veriliyor. Eyaletin resmi web sayfasında tüm detaylarıyla yer alan tasarıda bu konuya yönelik de gerekli detaylara yer verilmiş. Bu son hamlenin ardından kripto paraların daha da dikkat çekeceğini ve benimsenme oranının artacağını söylemek yanlış olmaz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun