f Kripto Paralar Neden Yükselmiyor? Düşüşün Sebepleri Neler? › COINTURK

Kripto Paralar Neden Yükselmiyor? Düşüşün Sebepleri Neler?

Özet

  • GBTC kararının kazançları sıfırlandı.

  • Bitcoin fiyatı son 24 saatte 25.333 dolara kadar düştü.

  • Fed'in şahin duruşu ve düzenleyici baskı risk iştahını diplere itiyor.

  • Piyasaya etkisi: Negatif
08:00
2 Eylül 2023

Bitcoin fiyatı son 24 saatte 25.333 dolara kadar düştü ve bu durum altcoinlerde daha büyük kayıplara neden oldu. Kripto para piyasaları genelinde risk iştahı zayıf üstelik GBTC haberine rağmen durum değişmedi. Bunun temelde birçok sebebi bulunuyor. Peki kripto paralar neden yükselmiyor?

Kripto Paralar Yorum

Bitcoin’i yılbaşından bugüne %56,4’lük bir kazanca iten yükseliş ivmesi, Bitcoin fiyatının Ağustos ayını kapatmak için %13 değer kaybetmesiyle birlikte büyük ölçüde eridi. GBTC davasındaki karar yeni bir yükseliş döneminin başladığını gösteriyordu ancak heyecan uzun sürmedi. Borsalara gönderilen devasa BTC birikimlerinin satışa dönmesiyle kazançlar sıfırlandı.

BTC fiyatındaki ani hareketler yüz milyonlarca dolarlık tasfiyelere neden oldu. Bu durum yükseliş bekleyen yatırımcıların önemli ölçüde zayıflamasına neden oldu. SEC’in ETF başvuruları için kararını ertelemesi zaten bekleniyordu. Buna rağmen piyasaya GBTC kararı çıkmamışçasına yönünü aşağı çevirdi. Dört yıllık döngülere baktığımızda içinde bulunduğumuz dönem 2020 dibine doğru koştuğumuz bir zamana denk geliyor olabilir.

Kripto Paralar Neden Yükselmiyor?

Kurumsalar kripto yatırım fonlarından haftalardır çıkışlar devam ediyor. Borsalarda hacimsizlik sürüyor ve deneyimli traderlar düşüş eğilimini sürdürüyor. Bunun makro cephede ve kripto özelinde birçok gerekçesi var.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell 25 Temmuz tarihinde Jackson Hole konuşmasında oldukça şahin bir duruş benimsedi. Enflasyonla mücadele devam ederken daha fazla faiz artışına ihtiyaç olabileceğini vurguladı. Geçtiğimiz yıl %5,5 seviyesinin faiz tavanı için makul olabileceği tartışılıyordu. Mart ayındaki banka iflasları ve güçlü kredi sıkılaşması bu tavanın daha erken ilan edilebileceği beklentisini oluşturdu. Fakat Fed durmuyor. Enflasyon rakamının makul miktarda üzerinde kalan faizlere rağmen bu yıl 1 artış daha olabileceği görüşü hakim.

Yatırımcıların umudu Powell’ın blöf yapıyor oluşudur. 2021 yılında enflasyon yeni zirvelere giderken Fed Başkanı keskin bir dönüşe neden olmamak için bunun geçici olduğundan bahsediyordu. Şimdi de tersi istikamete keskin bir dönüş yapmak istemiyorsa olması gerekenden daha şahin açıklamalar yapması makul karşılanabilir. Fed’in 20 Eylül tarihinde açıklayacağı kararlar ve üç yıllık faiz projeksiyonu orta vadeli Bitcoin performansını etkileyebilir.

Ancak şimdilik ABD Adalet Bakanlığının Binance borsasına açması muhtemel davası, Fed, diğer düzenleyici baskılar derken yatırımcılar daha fazla risk almak istemiyor.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI