X


Kripto Paralar İçin Önemli İsimleri İnceliyoruz: Michael Novogratz Kimdir?

Kripto para ekosisteminde önemli bir isim olan ve Galaxy Digital’in kurucusu olarak tanınan Michael Novogratz kimdir, kriptolar için neden önemli?
13:37
19 Haziran 2021

Kripto para ekosisteminde pek çok önemli ve popüler isim var. Biz de bu yazı dizimizde her hafta kripto para ekosisteminde yer edinmiş ve kripto paralar için artık önemli hale gelmiş isimleri inceliyoruz.

Kripto paralar için önemli hale gelmiş isimler daha önce ne yapıyorlardı, neden kripto paralar için önemli hale geldiler, kripto para birimleri dışında nelerle ilgileniyorlar? Bu yazımızda hem kripto para ekosistemi hem geleneksel finans ekosistemi için tanındık hale gelen “Michael Novogratz kimdir?” sorusunu yanıtlıyoruz.

Michael Novogratz Kimdir?

26 Kasım 1964 doğumlu olan Michael Novogratz kripto para ekosisteminde daha Mike Novogratz olarak tanınıyor. Buna ek olarak Novogratz, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para yatırımlarına odaklanan Galaxy Investment Partners’ın şu anki CEO’su olarak da kripto para alanında popüler olmuş bir isim.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Alexandria, Virginia’da büyüyen Novogratz, West Point futbol yan hakemi olan ve 1958 Knute Rockne Ödülü bulunan Robert Novogratz’ın yedi çocuğundan üçüncüsü olarak dünyaya geldi. Novogratz, Princeton Güreşi kaptanı olarak görev yapmadan önce Virginia eyaleti lise güreş ikinciliği unvanını taşıyordu. Dolayısıyla Novogratz’ın güreş meraklısı olduğu ifade edilebilir.

Bunların yanı sıra Novogratz’ın 2006 yılında Robert De Niro’nun Manhattan’ın Tribeca semtindeki 12.25 milyon dolarlık evini satın aldığı biliniyor. Ayrıca Novogratz ve eşi Dora Caceres’in Amagansett’te de evleri olduğu ve 4 çocuk sahibi oldukları biliniyor.

İş hayatına bakıldığında ise Novogratz, New Jersey Ulusal Muhafızlarında helikopter pilotu olarak hizmet verdikten sonra 1989’da Goldman Sachs ile kariyerine başladı. 1 Nisan 1989’da firmaya kısa vadeli tahvil (para piyasası) satış elemanı olarak katıldı. Novogratz, 1992’den 1999’a kadar Asya’da yaşadı.1992’de Tokyo’da Goldman Sachs’in için satış elemanı pozisyonu aldı ve sonrasında firma için bir işlem masası yönetmek için Hong Kong’a gitti.

Bu adımların ardından Novogratz, 1998 yılında Goldman Sachs’in ortağı oldu. Mart 2002’de ise Novogratz, Wesley Edens, Robert Kauffman, Randal Nardone ve Peter Briger’a katılmak üzere Fortress Investments’da yer aldı.

Daha sonra New York Valisi David Paterson, 2010 yılında Novogratz’ı Hudson River Park Trust’ın yönetim kurulu üyeliğine atadı. Bu noktada Novogratz’ın, New York City devlet okullarında güreş sporunu teşvik eden ve kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan Beat the Streets’in başkanı ve kurucusu olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Mike Novogratz ve Kripto Para Birimleri

Novogratz, bir kripto para yatırım şirketi olan Galaxy Digital Assets Fund‘ı 2018 yılında kurdu. Başlangıçta Galaxy Digital Assets Fund’ın 15 Aralık 2017’de başlatılması planlanmışken Novogratz, “piyasa koşullarını beğenmediği” için planlarını erteledi.

Bunlara ek olarak Novogratz, Bitcoin fiyat tahminleri ile de kripto para ekosisteminde adından sıkça söz ettiriyor. Novogratz, her fırsatta Bitcoin’in 2021 yılı bitmeden 100.000 doları göreceğini dile getiriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar