reklamı kapat

Kripto Para Reklam Yasağına Tepki Büyüyor

9 Nisan 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

İsviçre, Kazakistan ve Ermenistan’dan kripto para birlikleri internette kripto para reklamlarına uygulanan yasaklara karşı mücadeleye katıldı. Yasakları uygulayan şirketlere açılacak davanın ortak dava dosyası New York mahkemesine sunulacak.

Kripto reklamların yasaklanmasından sonra kripto para yatırımcıları ve Blockchain şirketleri birlik oldular ve ortak bir dava dosyası oluşturmaya karar verdiler. Hareket ilk olarak Rusya’da başladı ardından Çin ve Güney Kore davayı desteklediklerini açıkladılar. Geçen ay Rusya’da düzenlenen bir toplantıda Avrupa Blockchain Birliği (EBA) adında bir organizasyon kuruldu. EBA’nın kurulmasıyla birlikte dava uluslararası bir hal almış oldu.

EBA üyeleri amaçlarını kripto para reklamlarını yasaklayan büyük firmalara hukuk yoluyla engel olmak olarak açıkladı. Dava dahilinde Facebook, LinkedIn, Google, Yandex ve Twitter var.

Rusya Kripto Para ve Blockchain Birliği temsilcisi Yuri Pripachkin dava dosyasının New York mahkemesine mayıs ayında sunulacağını ifade etti. Bazı EBA temsilcileri davaların farklı eyaletlerden de açılabileceğini öne sürdü. Bu eyaletlerden en önde geleni Wyoming olarak belirlendi, Wyoming’in önerilmesinin sebebi eyaletin kripto paralara oldukça ılımlı yaklaşması.

EBA dava giderleri için bir fon oluşturdu. Birlik dava giderlerini gönüllü bağışlarıyla karşılamayı planlıyor. Avukatlar Estonya’da kayıt altında bulunan kripto para cüzdanından ücretlerini alacak.

Pripachkin dava hakkında şöyle konuştu:

‘’Sansür kabul edilemez. Daha önceden buna benzer şeyler yaşamıştık, tekrarlanmasına izin vermeyeceğiz. Tecrübemizden dolayı bu kadar sert davranıyoruz. İnternet özgürlüklerin yeri olmalı.’’

Davacılar yakın zamanlarda gelen benzer yasakların topluca alınmış bir karar olduğuna inanıyor ve bunun tekel gücünü kötüye kullanmak olarak tanımlıyor. Facebook reklam yasağı ocak ayında başlamıştı ve Facebook kullanıcılarından gelen şikayetlerden dolayı kripto reklamları yasakladıklarını duyurmuştu. Ardından Google mart ayında ICO, kripto para borsaları ve cüzdanlarla ilgili reklamlara kısıtlama getireceğini açıkladı. Twitter ise mart sonunda ICO düzenlemeleri olmayan ülkeler için ICO reklamlarını yasaklayacak.

Kaynak: Bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.