Kripto Para Piyasası Yeniden Yükselişe Geçebilir mi? (Güncel Veriler ve Endeksler)

Bitcoin'in kaydettiği değer artışları ile birlikte 50.000 dolar direnç seviyesini aşması, güncel verilere göre piyasadaki korku ve endişeyi önemli ölçüde azalttı.
10:45
7 Aralık 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Son dönemlerde kaydettiği aşağı yönlü fiyat hareketleri ile önemli destek seviyelerini aşağı yönlü kıran lider kripto para birimi Bitcoin, yüksek oranlarda değer kayıpları yaşadı. Bitcoin, bu süreçte 42.000 dolar fiyat seviyelerine iğne attı ve düşüş eğilimini sürdürdü. Bir süre 48.000 dolar fiyat seviyelerinde konsolide olan lider kripto para birimi, 7 Aralık Salı gününün erken saatlerinde başlattığı yükseliş hareketleri ile birlikte 51.200 dolar fiyat seviyelerine yükseldi.

Bitcoin Fear and Greed Index

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi, kripto para piyasasındaki yatırımcıların duyarlılığını ölçmeyi amaçlar. Endeks, 0 ile 100 arasında bir puanlama yapar. Sıfır puan, piyasadaki korku ve endişeyi temsil ederken yüz puan ise piyasadaki açgözlülüğü ifade eder. Endeks’teki mevcut ibrenin 0 puana yaklaşması, yatırımcıların daha çok düşüş beklediğini ve piyasadaki endişenin arttığını gösterir. Yüz puana yaklaşılması ise piyasadaki pozitif beklentiyi ifade eder.

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi, lider kripto para biriminin kaydettiği değer kayıplarının ardından yeşil bölgeden kırmızı bölgeye geriledi. Bitcoin’in 42.000 dolara gerilemesi, yatırımcılardaki endişeyi önemli ölçüde arttırdı. Bu süreçte endeks, 16 puan ile kırmızı bölgedeydi.

Ancak Bitcoin‘in 7 Aralık’ta yukarı yönlü bir ivme kazanarak 50.000 dolar direnç seviyesini aşması ile birlikte endeks yükselişe geçti. Lider kripto para birimindeki bu artışın ardından, piyasadaki korku ve endişe bir miktar düşüş gösterdi. Endeks, hala kırmızı bölgede olsa da 1 saat içerisinde, 16 seviyesinden 25 seviyesine yükseldi ve nötr bölgeye önemli ölçüde yaklaştı.

Long Pozisyonlardaki Artış

Bitcoin’deki değer kayıpları ile birlikte kripto para borsalarında short pozisyon miktarı önemli ölçüde artış gösterdi. Yatırımcılar, piyasadaki düşüşlerin devam edeceğine yönelik bir beklenti içerisinde girdi. Ancak 50.000 dolar direnç seviyesinin aşılması ile bu beklenti bir nebze tersine döndü. Coinglass verilerine göre long pozisyonların short pozisyonlarına oranı, 7 Aralık gününün ilk saatlerinden bu yana önemli ölçüde artış gösterdi.

Mevcut veriler ve endeksler, kripto para piyasasının yukarı yönlü ilerleyeceğini kesin olarak göstermese de yatırımcıların düşüşten çok yükseliş beklentisine girmesi ve bu yönde pozisyon almaları, piyasadaki korku ve endişenin önemli ölçüde azaldığını ortaya koyar.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI