reklamı kapat
  • BTC  :  35.644,08 ₺
  • ETH  :  2.202,85 ₺
  • BCH  :  3.799,66 ₺
  • XRP  :  2,16 ₺
  • NGC  :  2,14 ₺
  • BTC 35.644,08
  • ETH 2.202,85
  • BCH 3.799,66

Kripto Para Piyasaları Toparlıyor

19 Ocak 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Lider kripto para birimi bitcoin; kripto para piyasaları değer kaybettiği için, oldukça sert eleştirilere maruz kaldı. Bitcoin’in fiyatı bir düzeltme hareketi yaşayarak, 10,000 doların altına inmişti.

Ancak tablolarda gördüğümüz olumsuz anlamlara gelen ifadeler, pek çok kripto para birimi için olumlu yönleri işaret etmeye başladı. Kripto para piyasaları, bitcoin’in fiyatının 20.000 dolar seviyesine ulaşmasından beri düşüş eğiliminde seyrediyordu. En son yaşanan düşüşe etki eden nedenlerden birisi de, topluluk tarafından oluşturulan korku ve panik diyebiliriz.

Kripto yangın

Durumu, bütün yangını söndüren bir yağmura ya da her şeyi küle döndüren bir kıvılcıma benzetebiliriz. Başka bir deyişle; bitcoin fiyatları yükselince, birçok coin bu yönde seyrediyor ancak bu hafta yaşadığımız durum gerçekleşince yani bitcoin değer kaybedince, bütün kripto piyasa burnundan soluyor.

Aslında en iyi 10 kripto para ve daha çok bilinen diğer coinler, bitcoin’den çok daha kötü bir şekilde düştüler. Öyle ki bu para birimleriyle işlem gerçekleştiren kripto para yatırımcılarının düşünmeye dahi fırsatları olmadı.

Son zamanlarda kripto para piyasalarında, büyük miktarda bir para çıkışı gerçekleşti. Buna göre kripto para piyasalarının toplam piyasa değeri, 800 milyar dolardan 400 milyar dolar seviyesine kadar çakıldı.

Ancak görünen o ki bitcoin’in fiyatının 14.000 dolardan 10.000 doların altına kadar düşerek %30 oranında değer kaybetmesi, tarihteki benzer örnekleriyle karşılaştırıldığında oldukça normal görünüyor. Bitcoin aynı durumu üç defa daha yaşamıştı.Piyasalar toparlıyor

Yaşanan düşüşün ardından, kripto para piyasaları ile ilgili tablolardaki rakamların artık daha olumlu olduğunu söyleyebiliriz. Piyasalarda gerçekleşen hareketleri temsil eden rakamların çoğu artık yeşil.

Bu büyük düşüşe çok fazla etki ettiği düşünülen en büyük neden olarak; Güney Kore’nin patlayan Asya piyasalarındaki kripto para işlemlerini yasaklayacağı yönündeki iddialar gösterilebilir.

Ancak ülkenin vatandaşları bu söylentilere kayıtsız kalmayarak, hükümete karşı 200.000 imza toplamayı başaran bir imza kampanyası düzenlemişlerdi.

loading...