reklamı kapat
  • BTC  :  35.654,55 ₺
  • ETH  :  2.251,09 ₺
  • BCH  :  3.923,62 ₺
  • XRP  :  2,28 ₺
  • NGC  :  1,79 ₺
  • BTC 35.654,55
  • ETH 2.251,09
  • BCH 3.923,62

Düzeltme Hareketi Yaşayan Bitcoin’in Fiyatı $10.000 Altına Düştü

18 Ocak 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Kripto para piyasalarında bu hafta gerçekleşen kapsamlı piyasa düzeltme hareketinden dolayı bitcoin fiyatları, 10.000 doların altına düştü.

Kripto para piyasalarında bu hafta büyük bir düşüş gerçekleşti ve aşağı yöndeki hareket, dün sabah itibariyle devam etti. Kripto para piyasalarının toplam değeri 500 milyar doların altına indi ve bitcoin’in piyasa değeri Bitfinex’te 9.663 dolara kadar düştü. Bitcoin’in fiyatı Aralık ayının başından beri on bin doların altına inmemişti.

Haberin yazıldığı sıralarda bitcoin 10,053 dolar seviyesinde işlem görüyor ve sahip olduğu toplam piyasa değeri ise 170 milyar dolar civarında seyrediyor. Bu da günlük %16’lık bir düşüşe tekabül ediyor. Bu yılın başından itibaren yaşanan düşüşün oranı ise %28 olarak tespit edildi.

Yeni yatırımcılar büyük düzeltme hareketiyle karşı karşıya

Bu hafta gerçekleşen düzeltme hareketine katkı sağlayan çeşitli unsurların varlığından bahsedebiliriz. Hem Çin hem de Güney Kore, ülkelerinde gerçekleştirilen kripto para işlemlerine yönelik sert tavırlar sergilediler. Çin, vatandaşlarının yabancı borsalara erişimini engellemeyi planlarken Güney Kore, piyasada işlem yapan kullanıcıların faaliyetlerini kontrol altına almaya niyetleniyor.

Güney Kore bu hafta, askeri personelinin üslerdeyken kripto para borsalarına erişmelerini engelledi. Öte yandan ülkenin Adalet Bakanlığı, bütün kripto para borsalarının yasaklanması yönünde görüş bildirdi. Neyse ki hükümet daha sonra, bu korkuları dindirdi.

Ancak görünen o ki bu gelişmeler küresel piyasalarda geniş çaplı bir karışıklığa neden oldu. ShapeShift CEO’su Erik Voorhees, geçtiğimiz günün erken saatlerinde konuyla ilgili olarak şu açıklamaları kaydetti:

“Piyasalar yükseldiğinde ya da düştüğünde (kripto paralar dahil), bu hareketlerin muhakkak bir ‘nedeni’ yoktur. Haliyle bunları tetikleyen kesin bir şeyler aramak nafile bir eylemdir.”

Her halükârda yeni kripto para yatırımcıları, gerçek bir piyasa düzeltme hareketinin ne demek olduğunu anlamış oldular. Aralık ayının 17’sinde Bitfinex üzerinden 19.891 dolar fiyatla bitcoin satın alan birisinin coinleri, geçtiğimiz ay boyunca neredeyse %50 değer kaybetmiş oldu. Bu yatırımcıların piyasalarda görülen bu ani düşüşe verecekleri tepki, bitcoin’inin gelecekteki durumunu belirleyebilecek bir potansiyele sahip diyebiliriz.

loading...