reklamı kapat

Kripto İsyan: Güney Kore’de Hükümete Karşı 200 Bin İmza Toplandı

18 Ocak 2018
  • Serhat AntSerhat Ant
Güney Kore’de hükümetin sıkı kripto para düzenlemelerine karşı başlatılan imza kampanyasında 200 binden fazla imza toplandı. Bu rakam, aynı zamanda hükümetin kampanyaya karşı bir cevap vermesi için aşılması gereken sayıyı temsil ediyor. Yaklaşık 3 haftadır devam eden kampanya, “Hükümet insanlar adına hiç iyi bir şey hayal etti mi?” başlığını taşıyor.

Hükümetin kripto para önlem paketini açıklamasının hemen ardından, 28 Aralık’ta imza kampanyası başlatıldı. Mavi Ev’in koyduğu kurallara göre, 27 Ocak’a kadar sürecek kampanyanın hükümet kanadından muhattap bulabilmesi için 200 bin imzayı geçmesi gerekiyor. Bu sayı, dün itibariyle aşıldı. Bu durumda hükümetin 30 gün içinde resmi bir cevap vermesi gerekiyor. İmza kampanyasında şu ifadelere yer veriliyor:

“Ülke insanı sanal paralar sayesinde daha önce gerçekleştiremeyeceği mutlu bir hayali gerçekleştirdi. Ev almanın imkansız olduğu bir ülkede artık ev bile alınabilir.”

 “İnsanlar aptal değil. Günümüzde sanal paralara 4. devrim olduğu için yatırım yapılıyor, sıradan bir yatırım olduğu için değil.”

Metinde hükümete karşı kullanılan sert ifadeler dikkat çekiyor: “Sizin (hükümetin) dünya algısıyla insanlarınki bir değil. İnsanları koruduğunuzu sanıyorsunuz, ancak insanlar sizin yalnızca onların hayallerini çaldığınızı düşünüyor.”

Metinde getirilecek vergilere ve makul bir düzenlemeye karşı çıkılmıyor. Aynı tarihte başlatılan bir başka kampanyada ise Finansal Denetleme Servisi başkanı Choi Heung-shik’in, spekülasyon havası yarattığı için görevinden alınması talep ediliyor.

Heung-shik Aralık ayında, “bitcoin balonu er geç patlayacak, bu yönde bahis yapabilirsiniz” demişti. Bu imza kampanyası ise diğeri kadar rağbet görmedi. Şu anda toplam imzacı sayısının 40 bin civarında olduğu belirtiliyor.

Kaynak: News.Bitcoin

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER