reklamı kapat

Kripto Para Piyasalarının Toplam Değeri 800 Milyar Doları Geçti

8 Ocak 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar
700 milyar dolarlık bir önceki tüm zamanların en yüksek rekoruna ulaşmasından yalnızca günler sonra, bütün kripto paraların toplam piyasa değeri 800 milyar doları aşarak yeni bir rekora imza attı. Bu değer, haberin yazıldığı sıralarda 820 milyar dolar civarlarında tespit edildi.

Yeni yıldan önceki iki günlük keskin düşüş döneminin ardından kripto paralar, yeniden yükselişe geçerek toplam piyasa değerine hızlı bir artış kazandırdı.

Toplam piyasa değerinde en son gerçekleşen tüm zamanlar rekoru, piyasanın 500 milyar dolarlık değere ulaşmasından bir ay sonra gelmişti. Bu değerin 2017 yılının başında yalnızca 18 milyar dolar olduğunu göz önünde bulundurursak, kripto paraların trilyon dolarlık bir sektör olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini görebiliriz.

Bu yukarı yönlü harekete en büyük neden olarak altcoinlere olan rağbetin artmasını gösterebiliriz. Lider kripto para bitcoin geçtiğimiz hafta boyunca küçük bir büyüme yaşayarak, 16.500 ile 17,000 dolar arasında nispeten istikrarlı bir fiyatta seyretti. Ancak bitcoin’in piyasa değerinin bütün piyasadaki payı, halen tüm zamanların en aşağı değerleri olan %34 dolaylarında seyrediyor. Bu da başlıca rakiplerin bitcoin’i geride bıraktığı anlamına geliyor.

Örneğin ethereum’un fiyatı, geçtiğimiz günlerde 1000 doları geçerek rekor kırdı ve kripto para büyümesini sürdürüyor. Ayrıca, kripto para piyasalarındaki canlılığın muhtemel sebepleri arasında, kripto paraların benimsenme seviyelerindeki artışı da gösterebiliriz.

Ripple piyasadaki büyümenin bir diğer mimarı. Geçtiğimiz Aralık ayının ortalarında ani bir yükselişe başlayan ripple, piyasa değerini artırarak ethereum’u yerinden etmiş ve en değerli ikinci kripto para haline gelmişti.

Trilyon dolarlık bir sektör haline gelme yolunda emin adımlarla ilerleyen kripto para piyasasını etkileyen ana etmenlerin dışında, rakamları bu denli hareketlendiren pek çok faktörün varlığından da bahsedebiliriz. Birçok altcoinin milyar dolarlık piyasa değerlerine ulaşması, ülkelerin kendi kripto paralarını çıkarmaları ve Thiel ile Zuckerberg gibi önemli teknoloji şirketleri CEO’larının sektöre yönelmesi gibi nedenlerin bir araya gelmesi, kripto paraların geleceğinin daha da parlak olacağına işaret ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.