Kripto Para Nedir Nasıl Kazanılır?

Kripto para birimlerini kazanmak ve üretmek hiç olmadığı kadar kolay!
15:52
13 Şubat 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para birimleri son dönemde bütün dünyanın gündeminde. Bitcoin (BTC) fiyatının Mart 2020 tarihinden bu yana 3.000 dolardan 49.000 dolara çıkması, diğer kripto para birimlerinin de dikkat çekmesini sağladı. Özellikle DeFi projelerinin 1 hafta gibi kısa sürelerde 10 kat artış elde etmesi, sektörün hiç olmadığı kadar yatırımcı almasını sağladı.

Peki kripto paralar tam olarak nedir ve nasıl kripto para kazanılır veya üretilir? Kripto paralar, tamamen yazılım tabanlı ve kodlara bağlı olarak üretilen varlıklar olarak ifade edilebilir. Kripto paraların adından da anlaşılabileceği üzere bunların birçoğu şifreleme yani kriptografi yöntemi ile üretilmiştir. 2009 yılında piyasaya sürülen Bitcoin tarihin ilk ve en ünlü kripto para birimi olsa da bundan sonra binlerce ve hatta on binlerce projenin üretildiği biliniyor.

Kripto Para Nedir Nasıl Üretilir?

Kripto para, dijital para veya varlıktır. Kripto paralara karşılık olarak sunulabilecek hiçbir fiziksel eşdeğer bulunmamakla birlikte bunların değeri tamamen arz-talep dengesine göre değişiyor. İstediğiniz durumlarda elinizdeki kripto paraları dünyanın bir ucundan diğer ucuna geleneksel sistemlerden çok daha ucuza transfer edebilirsiniz.

Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paraların üretilmesinin tek yolu ise madenciliktir. Madencilik, algoritmalarla ilgili problemlerin bilgisayar veya madenciliğe özel ASIC cihazları tarafından çözülmesi olarak tanımlanabilir. Matematiksel problemlerin işlemci gücü ile çözülmesi sonucunda her kripto para biriminin protokolüne göre belirlenen miktarda kripto para kazanabilirsiniz.

Bitcoin için ilk 4 yılı içerisinde her bir blok kazımı için 50 BTC ödül veriliyordu. Blok ödülü yarılanması ile ise bu ödül neredeyse her 4 yılda yarıya indi. Kripto para üretmenin tek yolu madencilik değildir. Proof-of-Work yani iş ispatı odaklı kripto para projelerinin aksine PoS gibi farklı projeler alternatif yollarla da kripto para üretiminin önünün açar.

Kripto para kazanmak için ise airdrop, faucet veya çeşitli kampanyalardan da faydalanılabilmekte. Buna ek olarak staking gibi modern çözümler sahip olduğunuz kripto para üzerinden daha fazlasını elde etme şansı tanır

Kripto Para Satın Al

Kripto para satın almak eskiden oldukça zorlu olsa da artık oldukça kolay. Binance kripto para borsasından kolaylıkla istediğiniz miktarda kripto para alımı yapabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI