Kripto Para Ekosistemi 2022 Yılı Gündem Özeti! En Önemli Olaylar!

Kripto para piyasaları adına zorlu bir yıl olan 2022'de yaşanan en kritik olayların özeti! İşte ekosistem adına en önemli anlar!
00:07
3 Aralık 2022
Okuma Süresi: 4 Dakika

2022 yılı kripto para savaşı yardımından multi-milyon dolarlık hack’lere ve sektörü sarsan patlamalara kadar, kripto para ekosistemi alanı için olaylı bir yıl oldu. İşte 2022’in en dikkat çeken olayları! İşte en önemli anlar!

Ukrayna’ya Kripto Para Bağışı

Rusya-Ukrayna çatışması, kripto para ekosistemi dahil olmak üzere bu yıl küresel pazarlar üzerinde büyük bir etki yarattı. Ancak savaş kripto para ekosisteminin merkez sahneye çıktığını gören ilk savaş oldu.

İşgalden birkaç gün sonra Ukrayna hükümetinin resmi Twitter hesabı, iki cüzdan adresi de dahil olmak üzere Bitcoin ve Ethereum bağışı talep eden bir gönderi yayınladı. Hükümet 30 milyon doların üzerinde BTC, ETH, DOT ve diğer kripto para birimlerinden topladı. Birisi bir CryptoPunk NFT bile gönderdi. İlk bağış toplama kampanyası, hükümetin bir kriz anında kriptoyu benimseme için yaptığı tarihi hamlelerden yalnızca biriydi.

Kripto Para Adımı

Bitcoin’in başlangıç ​​bloğu çıkarıldıktan 13 yıl ve üç yönetim sonra Başkan Biden, kabine departmanları da dahil olmak üzere neredeyse tüm federal kurumları nihayet ABD kripto düzenlemesi ve uygulaması için kapsamlı planlar oluşturmaya yönlendiren bir yürütme emri yayınladı.

Ronin Network’ten 550 Milyon Dolar Çalındı

Kripto para ekosistemi 2022’de bir dizi yüksek profilli saldırıya maruz kaldı. Ancak Mart ayında Axie Infinity’nin Ronin köprüsünü vuran dokuz rakamlı istismar, açık ara en büyüğüydü. Daha sonra ABD kolluk kuvvetleri tarafından Kuzey Kore devlet destekli Lazarus Group olarak tanımlanan bir grup saldırgan, dokuz Ronin zincir doğrulayıcısından beşine erişim elde etmek için kimlik avı e-postaları kullandı. Bu durum suç örgütünün ağı 173.600 Ethereum ve 25.5 milyon USDC’lik Ethereum ana ağına bağlayan köprüyü yaklaşık 551.8 milyon dolar değerinde yağmalamasına izin verdi.

Terra (LUNA) Çöküşü

Terra (LUNA) piyasa değerine göre dünyanın en büyük kripto para birimlerinden biriydi. Terra, 2021’in sonlarından 2022’nin başlarına kadar şaşırtıcı bir yükseliş gördü. Çoğu stablecoin’in aksine, UST tamamen teminat altına alınmamıştı: ABD doları ile aynı seviyede kalmak için algoritmik bir mekanizmaya dayanıyordu. Zirvede, Terra ekosistemi 40 milyar dolardan fazla bir değere sahipti, ancak ağın ikili token mekanizması onun mahvolduğunu kanıtladı . Balina büyüklüğündeki bir dizi satış, UST’nin sonunu getiriyordu. 12 Mayıs’ta UST 0,36 dolardan işlem görürken, LUNA’nın fiyatı sıfıra doğru ilerledi. Terra’nın çöküşü bir pazarın silinmesine neden oldu, ancak hasar burada durmadı. Protokolün patlaması şiddetli bir likidite krizine yol açarak Celsius, Three Arrows Capital, Genesis Trading ve Alameda Research gibi büyük oyuncuları vurdu.

Celsius ve 3AC

Terra ekosistemi çöktüğünde, serpintisinin kötü olacağını biliyorduk ama bunun kimi etkileyeceğini ve ne kadar süreceğini henüz bilmiyorduk. 12 Haziran akşamı Celsius, müşterilerini geçici olarak, ancak süresiz olarak para çekme işlemlerini askıya aldığı konusunda uyardı. Herkes bunun çok kötü olduğunu anında anladı. Celsius, Terra’ya yatırım yapmıştı ve bu proje dibe düştüğünde, CEO Alex Mashinsky’nin şirketin defterleri üzerinde yetkisiz alım satımıyla çoktan alev almış bir alevi körükledi . Yatırımları iflas ettikçe, tümü Haziran 2022’den önce daha iyi günler gören tanıdık karakterler arasında zincirleme bir reaksiyona yol açtı.

Bir sonraki büyük patlama Three Arrows’du; Celsius’un duyurulmasından sonraki birkaç gün içinde, 3AC’nin iflas ettiğine dair söylentiler dolaşmaya başladı ve kurucu ortakları Su Zhu ve Kyle Davies sessizliğe büründü. Şimdi, bir dizi kredide temerrüde düştükten sonra yaklaşık 3,5 milyar dolar borçlu olduklarına inanılıyor.

ABD Hazine Yaptırımları Kasırga Nakit

Tornado Cash, kullanıcıların zincir üstü işlem geçmişlerini gizlemelerine yardımcı olan gizliliği koruyan bir protokol. 8 Ağustos’ta ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Kontrol Dairesi, protokolü yaptırım listesine aldığını duyurdu. Ajans yaptığı açıklamada, siber suçluların (Kuzey Kore devlet destekli bilgisayar korsanları dahil) Tornado Cash’i kara para aklama aracı olarak kullandığını iddia etti.

FTX Çöküşü

2022 sonbaharına gelindiğinde, kripto para dünyasındaki felaket hissi neredeyse normalleşmişti. Terra çöktü, bir düzine kadar önde gelen şirket yaz boyunca iflas etti, Hazine bir açık kaynak protokolünü yasakladı vb. Sadece bir ay önce, FTX dünyanın zirvesindeydi. Bahamalar merkezli borsa, imajını yükseltmek için çok para harcamasıyla biliniyordu.

Kasım ayı başlarında FTX’in resmi olmayan kardeş şirketi Alameda Research’teki likidite sıkıntısı söylentilerinin FTX’i sıkıştırabileceği bir bomba gibi geldi. FTX 8 Kasım’da yaşadığı banka operasyonu sırasında para çekme işlemlerini duraklattı. Üç gün sonra, FTX iflas başvurusunda bulundu ve SBF, FTX’in CEO’su olarak görevinden istifa etti

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI