X


Kripto Para Cinsleri

Kripto paraların kaç çeşidi var?
21:54
5 Nisan 2021

Kripto para piyasasına yönelik ilgi belki de tüm zamanların rekorunu gördü ve şu an 7’den 70’e neredeyse herkes kripto paralara ilgi duymaya veya bunlar hakkında bilgi edinmeye başladı. Yatırımcıların adını duyduğu ilk kripto para birimi büyük ihtimalle lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) olsa da sektörde 10.000 üzerinde kripto para olduğu söylenebilir. Sadece CoinMarketCap ve CoinGecko gibi sitelerde yer alan kripto paraların toplam sayısı bile 6.000’in üzerinde.

Peki kripto para cinsleri kaça ayrılıyor ve bu kripto paraların özellikleri neler? Aslında kripto paraları temel olarak birkaç cinse ayırmak mümkün değil. Menkul kıymet tokenleri, hizmet tokenleri, yönetişim tokenleri, kripto paralar, stablecoinler, DeFi tokenleri ve merkez bankası destekli dijital paralar gibi pek çok kripto para var. Buna ek olarak Bitcoin’in sunduğu gizliliğin ötesine geçen ve tamamen gizlilik sunan Monero gibi gizlilik odaklı kripto paraları da gizlilik coinleri olarak biliniyor.

Kripto para piyasasında Bitcoin sonrasında en yenilikçi kripto paranın ise Ethereum olduğu biliniyor. Ethereum ağında farklı kripto paralar üretilebilmekte ve kendi ağı olmayan kripto paralara token denilmekte. Ethereum ağının sahip olduğu merkezsiz finans ekosistemi, şu an için binlerce tokena ev sahipliği yapmakta. Tokenler da mevcut oldukları ağa göre ERC-20 veya ERC-721 gibi farklı çeşitlere ayrılmakta.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Kripto Para Birimi

Kripto para birimi artık genel bir tanım halini aldı. Dash, Monero, Bitcoin, Ethereum, XRP ve HOT gibi kripto paralar ise sektörde en çok tanınanlar arasında yer alıyor. Kripto para birimi piyasaya sürmek de artık hiç olmadığı kadar kolay ve DeFi dünyasında her gün yüzlerce belki de binlerce kripto para geliştirilmekte. Kripto paralar tamamen kodlamaya bağlı varlıklar ve saatler içerisinde bile kripto para tasarlamak mümkün. Bu da yatırımcıların kripto para almadan önce hiç olmadıkları kadar dikkatli olmaları gerektiğine işaret ediyor.

Kripto Para Satın Alma Siteleri

Kripto para satın alma sitesi seçmek de en az kripto para yatırımı yapmak kadar ince eleyip sık dokunması gereken bir konu. Kripto para satın alma siteleri arasında liderin ise Binance olduğu görülüyor. Binance üzerinde üyelik açarak yüzlerce kripto para arasından seçim yapabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar