reklamı kapat

“Kripto Para Birimleriyle Mücadele İçin Teknoloji Şart”

13:00
1 Haziran 2018
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) bir yetkilinin kaleme aldığı ve 31 Mayıs’ta yayımladığı makalede, merkez bankalarının, geleneksel para birimlerini, dijital çağ için daha cazip hale getirmeleri gerektiğini iddia etti.

Para ve Sermaye Piyasası Dairesi Yönetici Yardımcısı Dong He, merkez bankalarına, kripto para birimleriyle girebilecekleri potansiyel bir rekabetle mücadele etmeleri gerekebileceğini belirtti.

Dong He, bugüne kadar üstlendiği uzmanlık rolünü ve para politikası yapımındaki deneyimini vurgulayarak, merkez bankalarının ilk olarak, şu anda yaptıkları gibi geleneksel paranın daha iyi ve daha istikrarlı bir ödeme aracı olması için çaba harcamaya devam etmeleri gerektiğini savunuyor. Ayrıca Dong He tarafından yayımlanan makalede, IMF Genel Müdürü Christine Lagarde’nin, “Merkez bankalarının kripto paralara en iyi tepkisi, gelişen ekonomideki yeni fikirlere açık olmak ve etkin para politikalarına devam etmektir.” sözünün de altı çiziliyor.

Bunun yanında He, kripto para varlıklarında herhangi bir haksız rekabet avantajının olmaması için düzenlemelerin gerekli olduğunu şu sözlerle açıklıyor:

Kara para aklama ve terörizm finansmanının önüne geçilebilmek, tüketicilerin korunması güçlendirilebilmek ve kripto para işlemlerini etkin bir şekilde vergilendirebilmek için bu düzenlemelerin titizlikle uygulanması gerekir.

Ayrıca He, geleneksel para birimlerini daha cazip ödeme aracı haline getirmek için merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) gerekli olduğunu belirtti. CBDC’lerin, bireyler ve küçük işletmeler için işlem maliyetlerini azaltabileceğini ve uzun mesafeli işlemlere izin verebileceğini de ekledi.

Makaleye göre, merkez bankaları kripto para birimlerinin temel teknolojisinden faydalanarak büyük veri işlemlerini gerçekleştirebilir. Ayrıca yapay zeka ve makine öğrenimiyle tahminler geliştirilerek, para politikası hazırlamada teknolojiden faydalanılabilir.

Bunun yanında IMf yetkilileri geçmişte kripto paraları çok ciddi şekilde eleştirmişti ve çok sıkı düzenlemelerin getirilmesi gerektiğini savunmuşlardı. Örneğin, Christine Lagarde bu yılın başlarında, kripto para birimlerinin uluslararası düzeyde düzenlenmesinin kaçınılmaz olduğunu belirtmişti.

Bunun ardından Mart ayında Lagarde, kripto para piyasasının da geleneksel piyasalarla aynı şekilde düzenleneceğini iddia etti. Ayrıca Lagarde, kripto para birimlerinin geleneksel piyasayı tehdit edebileceğini, bu yüzden düzenlemelerin IMF desteğiyle yapılması gerektiğini de savundu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.