reklamı kapat

Kripto Dünyasının Tarayıcısı Brave, Chrome’a Rakip Oldu

Popular Science dergisi Brave'i Chrome'un alternatifler arasında listeledi.
11:00
20 Eylül 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Kripto dünyasının dışında olup kripto paraları eleştiren isimler merkezsiz uygulamaların aktif kullanıcısı olmadığını iddia ediyor. Ancak Ethereum destekli Brave internet tarayıcısı mevcut Chrome ve Firefox gibi tarayıcılara alternatif gösterilmeye başladı.

Bilim ve teknoloji dergisi Popular Science son sayısında Brave tarayıcısını çok kullanılan tarayıcılara alternatif olarak listeledi. Chrome, Firefox, Safari ve Opera gibi tarayıcıların bulunduğu listede Brave hakkında şunlar yazıldı:

Brave tarayıcısı güvenlik ve gizlilik sağlıyor. Öncelikle tarayıcı içerisinde reklam engelleyici eklentisiyle birlikte geliyor. Kullanıcılar desteklemek istedikleri internet sitelerini beyaz listeye alabiliyor. Brave pop-up’ları engelliyor ve tarayıcının ağırlaşmasını önlüyor. Aynı zamanda internet sitelerinin kullanıcıları takip etmesinin önüne geçen Brave, birçok ileri güvenlik ayarlarına sahip.

Brave tarayıcısı Chromium adı verilen aynı zamanda Chrome’un da temelini oluşturan sistemle çalışıyor. Ek olarak Brave Ethereum ERC20 token’ı BAT’ları içerik oluşturucularını teşvik etmek adına tarayıcıyla uyumlu hale getirmiş durumda. Brave şu anda 3 milyon kullanıcıyı geçti ve büyümeye devam ediyor. Birçok dijital içerik üreticisi ve yayımcısı Brave’i tercih etmeye başladı çünkü Brave oldukça iyi bir reklam geliri sağlama yöntemi sunuyor.

Brave’in oluşturduğu ekosistem içerisinde Bitcoin, Ethereum ve BAT kullanılıyor ve merkezsiz sistemlerin rekabeti yüksek sektörlerde iyi çalışabileceğine örnek oluşturuyor. Brave tarayıcısı bir merkezsiz uygulama değil ancak BAT sayesinde Opera ve Firefox’la kolayca rekabet edebiliyor.

Arayüz ve kullanıcı deneyimi ele alındığında merkezsiz uygulamalar merkezi uygulamalara yetişebilmiş değil ancak merkezi ve merkezsiz sistemlerin arasına Brave gibi köprü kuran uygulamalar sayesinde gelişim süreci hızlanabilir.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.