Reklam

Kötü Amaçlı Kripto Yazılımı Yüklemek İçin YouTube Kullandılar!

Statinko isimli botnet'in arkasındakiler, YouTube aracılığıyla kurbanlarının bilgisayarına erişti.
09:00
27 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Slovakya merkezli yazılım güvenlik firması Eset, Statinko botnet’inin arkasındaki siber suçluların Monero (XMR) madenciliği yapan yazılımı YouTube üzerinden yaydığını ortaya çıkardı

.26 Kasım tarihinde Eset tarafından yayınlanan güvenlik raporunda, Statinko botnet ağının arkasındaki kişilerin, tıklama ile yazılım bulaştırma yöntemini geliştirip direkt olarak YouTube üzerindeki reklamlara girme yoluyla kurbanların bilgisayarlarına girebildiği belirtildi.

Statinko 2012 Yılından Beri Aktif

2012 yılından beri aktif olduğu bilinen botnet’in özellikle Rusya, Ukrayna, Beyaz Rusya, Kazakistan gibi ülkelerdeki kişileri kurban olarak seçtiği biliniyor. Çeşitli YouTube kanallarını kullanan kötü amaçlı kişiler, yeni bir kripto para madenciliği modülü ile girdikleri bilgisayarın işlemcisini kendi lehlerine kullanmaktalar. Bu kötü amaçlı yazılım kripto para ekosistemindekilere en çok zarar veren yazılımlardan birisi olarak biliniyor ve şimdiye kadar 500.000’den fazla cihaza girdiği tahmin edilmekte.

Kripto para birimlerinin fiyatının artması ve daha büyük bir kitleye ulaşması, kesinlikle iyi sonuçlara sahip olabildiği gibi kötülerine de davetiye çıkarmakta. Birçok kötü amaçlı kişi sektörün acemisi olan insanları bu tip yazılımlarla kandırmakta ve kurbanların ruhu bile duymadan bilgisayarlarına erişim elde etmekte. Bu da aslında kripto para sektörünün unvanını her geçen gün daha da kötülüyor.

Aslında kötü amaçlı yazılım haberleri son günlerde artmaya başladı. Microsoft araştırmacıları da Dexphot isimli kötü amaçlı yazılımın yaklaşık 80.000 bilgisayara girdiğini rapor etmişti. İlgili haberi buradan okuyabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar