X


Koronavirüs, Çin’in Merkez Bankası Dijital Para Birimi Sürecini Hızlandırabilir

Eski merkez bankası başkanına göre ortaya çıkan virüs salgını merkez bankası dijital para birimi girişimini hızlandırabilir...
10:00
21 Şubat 2020

The Block’un haberine göre Çin Halk Bankası (PBoC) eski başkanına göre, koronavirüsle mücadele çabaları Çin merkez bankasının dijital para piyasaya sürme planlarını hızlandırabilir.

Salgın ve Dijital Para

China Daily ile yaptığı röportajda Lihui Li dijital para biriminin verimliliği, maliyetleri azaltması ve rahatlığı sebebiyle özellikle salgın sırasında cazip hale geldiğini ifade etti. Li daha önce Çin Halk Bankası’ına başkanlığını yağmıştı. Günümüzde ise devlet tarafından işletilen Ulusal İnternet Finansmanı Derneği’nin Blockchain liderliğini yapıyor.

Bunun yanında virüsün fiziksel nakit yoluyla yayılmasını önlemek için hükümet bazı eski kağıt paraları karantinaya aldı ve virüs salgınının ortaya çıktığı Huobei‘de 600 milyar yuan (yaklaşık olarak 85.9 milyar dolar) yeni para piyasaya sürdü. Ayrıca milyonlarca insan devlet emriyle evlerinden çıkamıyor ve bu durum da bireysel olarak ödeme yapmayı zorlaştırıyor.

Blockchain ve fintech araştırmaları üzerinde çalışan Çin Renmin Üniversitesi profesörü Dong Yang sadece bu sebeple bile alternatif ve tamamen dijital bir para birimi popüler olacağını dile getirdi. Profesör bu alternatiflere, AliPay ve WeChat Pay tarafından sunulan ödeme yöntemlerinin yanı sıra diğer dijital ödeme biçimlerinin de dahil olacağını ifade etti.

Dijital Para Birimi

Tüm bunların yanında Li merkez bankası destekli herhangi bir dijital para biriminin benimsenmesinin şu anda hala kısmen Alipay ve WeChat Pay’ın hakim olduğu Çin bölgesinde bireysel piyasalardan gelen talebe bağlı olduğunun altını çizdi.

Li konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Çin’in modern ve gelişmekte olan elektronik ödeme platformu çok olgun. Ayrıca WeChat Pay ve Alipay çevrimiçi ödeme platformları dünyada birinci ve ikinci sırada yer alıyor.” sözlerini kullandı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar